2021 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

2021 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?
2021 yeni dogan cocuk yardimi parasi basvurusu nasil yapilir
0

2021 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çoğu anne adayının ve yeni doğum yapmış annelerin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın geri iadesi söz konusu olmaksızın sunmuş olduğu “doğum ödeneği” hakkında bazı soruları ve endişeleri bulunabilir. Ebeveyn olmanın beraberinde getirdiği bu tatlı telaşlar, kolaylıkla cevaplanabilir sorulardır.

Doğum Ödeneği Hakkında

Doğum ödeneği, aslında çalışıyor olup doğum sebebi ile çalışamayacak olan annelere tanınan bir hak olmakla beraber çalışmayan annelere de bu hak tanınmıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yeni doğum yapan annelere 2021 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası olarak belirlediği doğum ödeneği bedeli, 9.287 TL’dir.

Yeni doğum yapmış olup şartlı doğum yardımına başvurmaya hak kazanan annelerin yardım desteği 100 TL gibi bir meblağ ’ya yükseltilerek yardım desteği sağlanmış olur.

2021 asgari ücreti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen tutarca 2825,90 TL olup doğum ödeneği günlük en az 38,15 TL, en fazla 286,20 TL olarak belirlenmiştir. Bu doğum ödeneği miktarı 2020 yılında en az 31,96 TL, en fazla 234,44 TL idi.

Yeni Doğan Çocuk Yardımına Başvurma Şartları Nelerdir?

Doğum ödeneği annenin çalışıp çalışmamasını gözetmeksizin birkaç şart koşmaktadır.

Bu şartlar;

  • Doğum yapan annenin başvuruyu bizzat kendisinin gerçekleştirmesi,
  • Doğum yapan kişinin mavi kart sahibi ya da T.C kimlik belgesi olması,
  • Anne adayının gerçekleştirdiği doğumun “ölü doğum” ile sonuçlanmaması,
  • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu tarihçe 15.05.2015 tarihinden sonra başvurunun yapılmasıdır.

Yukarıda belirtilen şartlar doğrultusunda doğum yapan her anne doğum ödeneğinden faydalanabilir.

Yeni Doğan Çocuk Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Yeni doğan çocuğunuz için başvuru yapmadan önce varsa çıkartmış olduğunuz T.C. kimlik belgesi yoksa geçici kimlik belgesini elinizde bulundurmanız gerekmektedir. Başvurunuzu, bulunduğunuz il ve ilçedeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ya da diğer Sosyal Hizmet Merkezleri’ne giderek yapabilirsiniz.

Başvuruyu yapabilmek için gerekli resmi olan belgeler;

  • Bebeğe Ait olan evraklar ve Annenin T.C. Kimlik Belgesi,
  • Hastaneden Alınan Doğum Raporu
  • Doğum Belgesi’dir.

Başvuruyu yapmak için bu evrakların temini yeterlidir.

Yeni Doğan Çocuk Yardımı Ne Kadardır?

Her annenin ilk, ikinci, üçüncü ve diğer doğumunu gerçekleştirdiği her çocuğunda aldığı doğum ödeneğinin bedeli farklıdır. İlk doğan çocuğun 2021 yeni doğan çocuk yardımı parası bedeli 300 TL’dir. İkinci çocukta bu bedel 400, üç ve bundan sonra doğacak her çocuk için doğum ödeneği bedeli, 600 TL olmaktadır.

Yeni Doğan Çocuk Yardımı Nereye Ve Ne Zaman Yatar?

Doğum ödeneğinin ne kadar olacağını sorgulamak istediğiniz taktirde bu işlemi ya e-devlet üzerinden ya da “183” veya “144” hatlarından gerçekleştirebilirsiniz. Ebeveynler, doğum ödeneği için başvuru tarihinden tam 2 ay sonra T.C kimlik belgeleri ile PTT şubesinden ödeneklerini alabilirler.

Doğum Parası Ödeneği Kaç Defa Alınır?

2021 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası, her yeni doğan çocuk için bir defa alınabilir.

E-Devlet’te “Ödeme Aşamasında” Demek Ne Anlama Gelir?

Eğer e-devlet sisteminde ödeneğiniz hakkında “Ödeme Aşamasında” diye bir yazı görüyorsanız, bu yazı size doğum paranızın maksimum 45 ile 55 gün içerisinde PTT aracılığı ile alabileceğinizi belirtmektedir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap