2021’de YouTube Kanalınızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

2021’de YouTube Kanalınızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz?
0

YouTube abonelerini kanalınıza çekmeyi başardığınızda, videonuzun izlenme, izlenme süresi, beğeni ve yorum sayısında artış olduğunu fark edeceksiniz. Tüm bu faktörler, YouTube kariyerinizde yeni zirvelere ulaşmak için gereklidir. Bu makale, YouTube kanalınıza daha fazla abone çekmek için kullanabileceğiniz hem bilinen hem de bilinmeyen farklı taktikleri tartışacak. 

YouTube Kanalınızı Optimize Edin 

Emekleriniz sadece videolarınızla sınırlı kalmamalı; Ayrıca, potansiyel müşterileri gerçek YouTube abonelerine dönüştürmek için kanalınızı optimize edebilirsiniz.

Kanal Resmi 

Kanal resmi veya banner, kanal ana sayfanızın önemli bir bölümünü alan görsel bir grafiktir.  Ekranın bir ucundan diğer ucuna gittiğinizden eminiz. Çıplak gözle gözden kaçırmak çok zor. Zaten ana fikri anladınız, ancak Kanal Resminizin ziyaretçilerin dikkatini çekme ve markanıza ve kanalınıza daha fazla farkındalık getirme işini yapması gerekiyor.  Bannerınız, yeni videolarınızın ne zaman yayınlanacağı veya ürettiğiniz içerik türüyle ilgili bilgiler gibi kanalınızla ilgili temel ayrıntıları vurguladığınız bir yer olabilir. Ayrıca, kullanıcıları kanalınıza abone olmaya, sosyal medya hesaplarınızı veya e-ticaret mağazanızı ziyaret etmeye yönlendirmek için sağlam bir harekete geçirici mesaj da ekleyebilirsiniz.

Kanal Fragmanı 

Zamanla YouTube daha yenilikçi hale geldi. Artık içerik oluşturucularına kanal fragmanı oluşturma seçeneği sunuyor.  Bir fragman veya teaserın işi nedir?  Aboneniz olarak sizinle ilişki kurmayı seçerlerse ziyaretçinizin neler bekleyebileceğinin bir özetini sağlamaktır. Lütfen kısıtlama uygulayın ve aşırıya kaçmayın. Kanal fragmanınızı en fazla 30 ila 60 saniye ile sınırlamak en iyisidir. Bu süre sınırının, sunduğunuz her şeyi tek bir videoda toplamak için neredeyse yeterli olmadığını anlıyoruz. Ancak dikkatli bir planlamayla, yalnızca görüntüleyenlerinizi aboneye dönüştürmek için yeterli olan ilgili ayrıntıları dâhil edebilirsiniz.

Güçlü başlayın, kanalınızı bir açılış olarak tanıtın. 

30 saniyeye ulaştığınızda, kanalınızda ürettiğiniz içerik türünü vurgulayın. İyi bir önlem almak için gönderi planınızı da bırakabilirsiniz. Son olarak, izleyicilerden abone olmalarını isteyen sağlam bir harekete geçirici mesajla bitirin.

2021'de YouTube Kanalınızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz

Hakkında Sekmesi 

‘Yukarıdaki sekme’ içeriğini görüntülemek için ziyaretçinin bazı işlemleri yapması gerekir. Bu yer, kanal ana sayfanıza gelen biri tarafından kolayca görülemez.  Hakkında sekmesi, videolarınız için bir açıklama yazmak gibi, kanalınız için bir açıklama yazdığınız yerdir. Ayrıca e-posta kimliğinizi veya sosyal medya hesaplarınıza ve web sitenize olan bağlantıları da bırakabilirsiniz.  Unutmayın: Açıklama kısmına bağlantı gönderemezsiniz. Ancak sayfanızın alt kısmında bağlantılar için ayrılmış bir alan vardır.

Çalma listeleri 

YouTuber olarak başladığınızda, içeriklerinizi gruplandırma konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak videolar kanalınızda birikmeye başladığında, kitlenizin gezinmesi ve aradıklarını bulması karmaşıklaşabilir. Nasıl yardımcı olabilirsiniz? Videoları ilgili temalara veya diğer benzerliklere göre oynatma listelerinde düzenleyerek ve bir araya getirerek başlayabilirsiniz.  Ardından, bunları videonuza ve kanal açıklamalarınıza bağlayın. İçerik oluşturucu siz olduğunuz için videolarınızın nasıl bir araya geldiğini ve hangilerinin alakalı içerik için en uygun olduğunu bilen en iyi kişi sizsiniz. Oynatma listesindeki videolar otomatik olarak birbiri ardına oynatılır, bu da daha fazla izlenme süresi ve görüntüleme sağlar. SEO açısından baktığınızda bu önemlidir.  YouTube algoritması, yüksek etkileşim sağlayan ve yeni kitlelere daha fazla maruz kalma sağlayan videolara daha uygun şekilde eğilmek üzere programlanmıştır. Peki, içeriğinizi daha fazla kişi görüp beğendiğinde ne olur? Tabii ki daha fazla YouTube abonesi alırsınız.

Sonuç olarak

Kanalınızda bir otorite olarak tanınmak istiyorsanız, daha fazla abone edinmeniz gerekir. Bunu, başlığınız, açıklamanız ve etiketleriniz gibi bazı kritik alanları doğru anahtar kelimelerle optimize ederek ve hedef kitlenizle sürekli iletişim halinde tutarak yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir