2021’in En İyi Otomotiv Teknolojileri

2021’in En İyi Otomotiv Teknolojileri
Tekno 008 1
0

Yeni bir araba satın alırken aranacak en iyi otomotiv teknolojilerinin bu listesini bir araya getirdik. Bu listede, umarız asla kullanmayacağınız ancak orada olduklarını bilmenin rahatlığını hissedebileceğiniz güvenlik özellikleri vardır. Bazıları park etmeyi kolaylaştırırken, diğerleri dış dünyayla bağlantıda kalmayı sağlar. İdeal teknik özellikler, sürücünün dikkatini dağıtmadan yolda hayatı kolaylaştıracak.

Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri

Birçok otomobil üreticisi, tehlikelere hızla tepki verebilen, sürücü yorgunluğunu azaltan ve trafikte hayatı kolaylaştıran teknolojiler sunuyor. Hatta arabayı sizin için park edecek. Bu sistemler genellikle Ford’un Co-Pilot360’ı, Subaru’nun EyeSight’ı ve Toyota Safety Sense gibi paketler halinde gelir, ancak çoğu bağımsız seçeneklerdir.

Aşağıdakiler gibi temel özellikleri arayın:

  • Uyarlanabilir hız sabitleyici: Aracınızı belirli bir hızda tutar ancak önünüzdeki araçla güvenli bir mesafeyi korumak için yavaşlar veya hızlanır.
  • Şeritten ayrılma uyarısı: Aracınız başka bir şeride geçtiğinde sizi uyarır .
  • Şeritte Kalma Asistanı: Arabanızı şeritte tutmak için direksiyonu kullanır.
  • Kör nokta uyarısı: Kör noktanızda bir araba olduğunda size haber verir.
  • Çapraz trafik uyarısı: Bir park yerinden veya araba yolundan geri çıkıyorsanız, bu size çapraz trafik olup olmadığını bildirir. Bazı sistemler diğer arabanın hangi yönden geldiğini gösterir.
  • Geri fren yardımı: Geri giderken aracınızın arkasında bir nesne algılarsa, geri fren yardımı bir kazayı önlemek için aracınızı durdurabilir.
2021'in En İyi Otomotiv Teknolojileri

Otomatik Acil Frenleme

Araç bir çarpışmanın yaklaştığını algıladığında, Otomatik Acil Durum Frenleme (AEB) aracınızın frenlerini etkinleştirerek olası bir kazayı önler veya en aza indirir. AEB bir insandan daha hızlı tepki verebilir ve siz daha frene basmadan çalışmaya başlayabilir. Fren yapıyorsanız ve daha erken durmanız gerektiğini algılarsa, AEB uyguladığınız basınçtan daha sert fren yapabilir. AEB birçok gelişmiş sürücü destek sisteminin bir parçası olsa da, bu bağımsız bir özellik olabilen önemli bir sistemdir ve yüksek öncelikli olarak kabul edilmelidir. 20’ye kadar üretici, 1 Eylül 2022’ye kadar araç serilerinde AEB standardı yapma taahhüdünde bulundu.

Çalınan Araç Takip Yazılımı

Geçen yıl 720 binden fazla motorlu araç çalındı. Evet, bu sayı kulağa şoke edici geliyor, ancak yüzde 56’dan fazlası kurtarıldı. Bu yüzde, bir yıl öncesine göre bile önemli ölçüde arttı. Kredinin çoğu, kolluk kuvvetlerinin onları bulmasını sağlayan yenilikçi yerleşik teknolojiye gidiyor. Teknoloji, Subaru Starlink, Kia UVO, Hyundai Blue Link ve GM OnStar gibi yardım ve güvenlik sistemlerinin bir parçasıdır. Kurtarma servislerini çağırmak için teşhis, konsiyerj ve çarpışma sonrası bildirim sağlamanın yanı sıra, bir aracın tam yerini belirleyebilirler.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap