5G Nasıl Çalışır?

5G Nasıl Çalışır?
0

Kablosuz iletişim sistemleri, bilgileri hava yoluyla taşımak için radyo frekanslarını (spektrum olarak da bilinir) kullanır. 5G de aynı şekilde çalışır, ancak daha az dağınık olan daha yüksek radyo frekansları kullanır. Bu, daha fazla bilgiyi çok daha hızlı bir şekilde taşımasını sağlar. Bu daha yüksek bantlara ‘milimetre dalgaları’ (mmdalgalar) denir. Daha önce kullanılmamışlardı, ancak düzenleyiciler tarafından lisanslamaya açıldılar. Onları kullanacak ekipman büyük ölçüde erişilemez ve pahalı olduğu için halk tarafından büyük ölçüde dokunulmamıştı. Daha yüksek bantlar bilgi taşımada daha hızlı olsa da, büyük mesafelere göndermede sorunlar olabilir. Ağaçlar ve binalar gibi fiziksel nesneler tarafından kolayca engellenirler. Bu zorluğun üstesinden gelmek için 5G, kablosuz ağdaki sinyalleri ve kapasiteyi artırmak için birden fazla giriş ve çıkış anteni kullanacak. Teknoloji ayrıca daha küçük vericiler kullanacak. Tek başına bağımsız direklerin kullanılmasının aksine, binalara ve sokak mobilyalarına yerleştirilir. Mevcut tahminler, 5G’nin 4G’den metre başına 1.000’e kadar daha fazla cihazı destekleyebileceğini söylüyor.

Beşinci Nesil Ağı kim icat etti?

Büyük ölçekte benimseyen ilk ülke, Nisan 2019’da Güney Kore’ydi ve bu noktada dünya çapında 88 ülkede teknolojiye yatırım yapan 224 operatör vardı. Güney Kore’de, Huawei ekipmanı kullananlar dışında, tüm 5G taşıyıcıları Samsung, Ericsson ve Nokia baz istasyonları ve ekipmanlarını kullandı. Bu tedarikçilerden en büyüğü olan Samsung, o sırada ülkede kurulu toplam 86.000 baz istasyonundan 53.000 baz istasyonunu sevk ederek en büyüğüydü. Şu anda taşıyıcılar için 5G radyo donanımı ve sistemleri satan dokuz şirket var. Bunlar Datang Telecom, Ericsson, Huawei, Nokia, Qualcomm, Cisco Systems ,Samsung ve ZTE’dir.

5G Nasıl Çalışır

5G, 4G ve 3G’ye Göre Ne Kadar Daha Hızlı?

5G, beklenen 10 Gps veri hızlarına ulaşırsa, bu standart 4G’den 100 kat daha hızlı olacaktır. Ayrıca LTE-A gibi gelişmiş 4G standartlarından 30 kat daha hızlı olacaktır. Bununla birlikte, daha muhafazakâr tahminlerle bile, hem 3G hem de 4G’yi kolayca geride bırakacaktır. 3G’nin ortalama indirme hızı 8Mbps ve maksimum 384Kbps, 4G’nin ortalama indirme hızı 32.5MBps ve maksimum 100Mbps’dir. 4G+, ortalama 42 Mbps ve maksimum 300 Mbps indirme hızına sahiptir. 5G, karşılaştırmalı olarak, 130-240Mbps ortalama indirme hızına ve teorik maksimum 1-10Gbps’ye sahiptir. Bu, örneğin, bir full HD filmi indirmenin 4G’de 7 dakikadan fazla ve 3G’de bir günden fazla süreceği anlamına gelir.

5G, 4G’nin Yerini Alacak mı? Ne zaman?

5G, yakın zamanda 4G’nin yerini almayacak. Bazıları, 4G’nin tamamen ortadan kalkmasının onlarca yıl alabileceğini tahmin ediyor. Bu, dağıtım maliyetinin yüksek olabileceği ve düşük gecikme ihtiyacının çok önemli olmadığı kırsal alanlarda çok doğrudur.

5G Ağları için Gerçek Kullanım Ne Zaman Bekleniyor?

5G’nin ilk lansmanları, mevcut 4G LTE altyapısına bağlı olacaktır. Dağıtımların önce en yoğun yerlerde gerçekleşmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir