Fiber Optiğin Kısa Tarihi

Fiber Optiğin Kısa Tarihi
0

Fiber Optiğin Kısa Tarihi

Fiber optik, temas kurduğu farklı sektörlerde çok parlak bir geleceğe sahip olmaya devam ediyor.Fiber optik teknolojisinin kullanıldığı bu farklı alanlardaki geniş uygulamalarla, böyle bir keşfin nasıl ortaya çıktığını merak etmemek ve bu teknolojinin telekomünikasyon alanı, medikal alan,askeriye ve uzay ayarları, aydınlatma, bilgisayar ağları, televizyon ve çok daha fazlası.

Bu nedenle, fiber optiğin tarihi hakkında birkaç ayrıntı öğrenmek yerinde olacaktır.Bu teknolojinin faydalarını gerçekten fark ettiğimize şüphe yok ve yalnızca fiber optiğin tarihine, yani bu değerli teknolojinin gelişmesine yol açan noktalara saygı göstermek yerinde olur.

Fiber Optik Tarihinde 1800’ler

1840 yılında, fizikçiler Daniel Collodon (İsviçreli) ve Jacques Babinet (Fransız) bunun mümkün olduğunu gösterebildilerçeşme gösterileri için su jetleri boyunca ışığı yönlendirmek için.

Ardından 1854’te İngiliz fizikçi John Tyndall, ışığın kavisli bir akan su musluğundan bir köşede bükülebileceğini gösterdi.

Tam iç yansımanın ham ve ilk konsepti ortaya çıktı.Bu kavram aslında fiber optik operasyonunun temelidir.Ve bu ilke, fiber optik üretimine ve kullanımına rehberlik etmiştir.

Öngörülen İlk Birkaç Pratik Uygulama

Diş aydınlatıcı uygulamaları, televizyon için görüntü aktarımı,sinyallerin faks sistemlerine gönderilmesi öngörülmüştür.Fiber optikler için mümkün olduğu düşünülen fikirler için patent başvurusu yapıldı, bazıları ise belirli bir endüstride değerli bir kullanım elde etmek için ilk keşfi mükemmelleştirmeye yönelik deneyler yapmaya devam etti.

Fiber Optik Tarihindeki Dönüm Noktaları

Fiber optik görüntü aktarımını gerçekten gösteren kişilerden biri, Münih’te tıp öğrencisi olan Heinrich Lamm’dır.Daha sonra, çıplak bir fiberi şeffaf bir kaplamayla kaplayan Abraham Van Heel geldi. Bu fiber çekirdek malzemeden daha düşük bir kırılma indeksine sahiptir.

Fiber optik tarihindeki bir diğer kilometre taşı,cam kaplı liflerin geliştirilmesi.1960 civarında, bu cam kaplı elyafların metre başına yaklaşık bir desibel zayıflaması vardı.Bu, tıbbi görüntüleme için idealdi.

Hala 1960’larda lazer teknolojisi de ortaya çıktı.1970’lerde saf düşük kayıplı cam elyafları gelişti.Bu gelişmeler, farklı sektörler için teknoloji entegrasyonları ve çeşitlendirilmiş uygulamalar için temel oluşturdu.

Günümüzün Fiber Optikleri

Telekomünikasyon endüstrisini ağırlıklı olarak devralantercih edilen telekomünikasyon ortamı olması açısından bilgisayar ağ altyapılarında ve medikal ortamda da güçlü dalgalar yarattığı görülmüştür.Kesinlikle, dahil olduğu her alan veya sektör, fiber optiğin yapım aşamasındadır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap