Kredilerin Kısa Tarihi

Kredilerin Kısa Tarihi
0

Kredilerin Kısa Tarihi

Kredilerin geçmişinin nerede başladığını kimse kesin olarak söyleyemez… Büyük ihtimalle insanlar borç verme ve borç alma pratiği yapıyordurmülkiyet kavramı olduğu sürece.

Kredilerin tarihi en az birkaç bin yıl öncesine kadar belgelenebilir;borç verme biçimleri antik Yunan ve Roma dönemlerinde belirgindi ve parasal borçlardan Hıristiyan İncil’inde bile bahsediliyordu.

Modern borç verme tarihi elbette bu eski zamanlardan çok daha sonra başladı…Borç vermenin birçok insanın hayal ettiğinden çok daha önce başladığını ve kökeninin çok daha eski zamanlara dayandığını anlamak önemlidir.

Sözleşmeli krediler

Tarihte araştırılması gereken ilk borç verme biçimlerinden biriİlk olarak Orta Çağ’da ve 19. yüzyıl boyunca toprak sahipleri tarafından uygulanan sözleşmeli kredidir (sözleşmeli irtifak olarak da bilinir) ve varlıklı, sözleşmeli irtifak, fakir bireylerin seyahat ve gerçek harcamalar gibi büyük harcamalar için gereken parayı ödünç almasına izin verdi.emlak.

Arazi sahibi veya varlıklı kişi, bir kişi için bir gemi geçişini veya bir parça gayrimenkulü güvence altına aldığında, bu kişinin borcunu birkaç yıl içinde kapatması gerekir… ne yazık ki birçok kezarazi sahibi çok dürüst değildi ve borcu büyük ölçüde şişirirdi veya geri ödendikten çok sonra bile borca ​​karşılık eklemeye devam ederdi.

Sözleşmeli hizmetçiler genellikle çok az hakka sahipti ve bazı varlıklı kişiler tarafındanhem Avrupa’da hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde köleliğin kaldırılmasından çok sonra bile köle emeğini sürdürmenin bir yolu.

Banka kredileri

Neyse ki, sözleşmeli esaret yaygınken bile yasal bankalar gelişiyordu.Tefeci olarak bilinen kişiler, borç verme tarihinde önemli bir rol oynadılar… Aslında, bugün kullandığımız İngilizce “banka” ve “iflas etmiş” sözcüklerini Orta Çağ’ın İtalyan tefecilerinden alıyoruz.

İtalyan tefeciler yerel pazarda tezgahlar kurardı (tezgâhın karşılığı olan “banca” kelimesi, sonunda “banka” kelimesini türettiğimiz).Tefeciler, borçlarına kendi belirledikleri oranda faiz uygularlardı ve bazen oldukça başarılı olurlar ve çok zengin olurlar.

Krediler tarihine ilginç bir yan not olarak, borç verenler başarılı olmasa da,, sıralarını kırar ve başka mekanların peşine düşerlerdi.Bir sırayı bu şekilde parçalamanın Latince ifadesi “banca rupta” idi ve sonunda İngilizce “iflas” kelimesi haline geldi (sadece kırık bir banktan çok daha dik bir çağrışım taşır.)

Modern bankacılık kredileri

Elbette, borç verme tarihi, Orta Çağ tefeci günlerinden bu yana oldukça ilerledi.Faiz oranları çok daha kontrollü, kredi koşulları onlar için çok daha yüksek derecede adil ve çağımızın bankaları, borç alanlardan alabildikleri kadar çok para almaya çalışmıyor.

kamu ve özel sektöre kredi sağlayan modern bankalar, finans şirketleri ve çevrimiçi borç verenler, dünya ekonomisine büyük bir hizmet sunar ve bu hizmete hiçbir şeyin müdahale etmemesini sağlamak için hem yerel hem de hükümet politikası tarafından düzenlenir.

Bununla birlikte, borç verme tarihi boyunca var olan bazı baskı ve suistimaller olmasaydı, o zaman bugün bankacılıkta var olan adalet ve fırsat mümkün olmayabilir… Geçmişte sözleşmeli kölelikten kaynaklanan baskı bile yardımcı olduhem borç verene hem de borç alana en iyi şekilde fayda sağlamak için hangi faktörlerin ortadan kaldırılması gerektiğini göstererek modern bankacılığı kurmak.

Aşağıdaki yazarın biyografisini sağlayarak bu makaleyi ücretsiz olarak yeniden basabilirsiniz.(canlı URL bağlantısı dahil) bozulmadan kalır:

İlginizi Çekebilir
avustralya-tarihi

Yazar Hakkında

Yorum Yap