İlgi Alanlarınızı Bilen Sadık Bir Dost

İlgi Alanlarınızı Bilen Sadık Bir Dost
0

İlgi Alanlarınızı Bilen Sadık Bir Arkadaş

Lois McMaster Bujold ve Suzanne Vega’nın büyük hayranıyım.Her iki sanatçı da yeni bir şey yayınladığında bilmek isterim.(Bilmeyenler için ilki roman yazarı, ikincisi şarkıcı/söz yazarı.)

İlgilendiğim çok şey var ve bunlarla ilgili bilgilerhepsi internette bir yerde bulunabilir.İlgi alanlarım aynı zamanda gazetelerde ve (genellikle çok kısa) akşam haberlerinde yer alır.

Çoğu insan gibi benim de ilgi alanlarımı paylaşan veya en azından onlar hakkında bilgi sahibi olan bir arkadaş ve aile ağım var.Haberlerde en sevdiğim konulardan birini fark ettiklerinde bana haber veriyorlar.Arkadaşlarımdan bazıları benimle aynı e-posta listelerinde ve listeye bilgi gönderiyor.

Ancak, bunların hepsi oldukça gelişigüzel görünüyor.Yani, sevdiğim gruplar şehre geliyor ve onlar gittikten sonra birileri bahsedene kadar bundan haberim yok.Ya da daha önce olduğu gibi, bir arkadaşım sevdiğim bir grup için roadie olarak çalışmak üzere ayrılır ve sonunda bana ne kadar korkunç olduklarını söyler.(Bu durumda ne söylersiniz? ‘Tanrım, beni gizlice içeri sokmanızı çok isterim?’)

Pek çok bilgi var ve İnternet çoğuna erişmemi sağlıyor.İhtiyacım olan, İnternet’teki, TV Haberlerindeki ve dünyadaki Gazete ve dergilerdeki her şeye bakıp ilgilendiğim şeyleri bulabilen bir şeye ihtiyacım var.

Sıkıcı bir iş olurdu, bu yüzden hemcinslerimizden bunu yapmalarını istemeyelim.Bu, çok büyük miktarda veriyi işleyip inceleyebilen bir cihaz gerektirir.

Kulağa bir bilgisayar programı gibi geliyor.

Bilgisayarların tüm bunları yapabilmesi harika olmaz mıydı?: Neye ilgi duyduğunuzu bilin ve bilmek istediğiniz şeyler için İnternet ve medyanın geniş bilgi akışını inceleyin?

Her birimiz, önemsediğiniz yerler ve şeyler hakkında bir Haber bülteni alabiliriz.Benimki, Lois McMaster Bujold’un fantastik ya da bilimkurgu türünden yeni bir roman çıkarmasını içerir.Bu durumda ilgi alanlarınız benimkilerle eşleşmediği sürece Haber bülteniniz olmazdı.

Bu, sizin nelerden hoşlandığınızı bilen ve BBC ile United Press’in tüm kaynaklarına sahip sadık bir arkadaşınıza sahip olmak gibi olurdu.

Belki kişiselleştirilmiş Haberler almaya başladığımızda, herkes tekrar Haberleri izlemeye başlar.

Şimdi, televizyon Haber servisleri üzerinde ‘Kanama varsa öndedir’ diyen bir baskı var.Cinayet oranında sürekli bir düşüş olduğu gerçeği yerine, acımasız cinayetleri bildirerek reyting kazanmaları gerekiyor.Bu, dünyayı olduğundan daha korkunç gösteriyor ve onsuz da yeterince korkutucu.

Bilgisayarlar, Haberleri insanların ilgilendikleri şeylere göre filtreleseydi, belki muhabirler ve Haber editörleri, bunun yerine ilginç konuları hedeflemeye geri dönerdi.korkutucu olanlardan çok.

Dünyada pek çok sorunumuz var.Her sorunun çözümü için web’de ve kablolu hizmetlerde arama yapan bir şeye sahip olmak yararlı olacaktır.

Kelimenin tam anlamıyla her birini kastediyorum.Bu uyarlanmış yeni programın ‘çözüm’ penceresine korkunç bir Haber raporunu kesip yapıştırmanız yeterlidir; program, korku tellallığının özünü filtreler ve bir çözüm arar.

Eksiğimiz bitmiş olabilirüç yılda benzin/benzin.Peki, yiyecek taşımak için benzin, yakıt kamyonları olmadan nasıl hayatta kalabiliriz?Traktörler ve biçerdöverler olmadan nasıl yiyecek yetiştirebiliriz?

Antibiyotik kullanımı, aşırı ve yanlış kullanım, antibiyotiğe dirençli hastalık türleri yaratıyor.Antibiyotiğe dirençli hastalıkların oluşmasını nasıl durdurabiliriz?Antibiyotiksiz hastalıklarla nasıl başa çıkabiliriz?(“Hayata karşı’ anlamına gelen bir kelime)?

Birisi kişiselleştirilmiş bir Haber programı için bu çözüm işlevini oluşturduğunda, aşırı abartılı korkutucu Haber öğelerini sıkıcı gerçekler olarak yeniden ifade eden bir işlev içerebilir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap