AEX Endeksi Nedir? AEX Endeksi Hakkında

AEX Endeksi Nedir? AEX Endeksi Hakkında
0

Borsa işlemleri arasında kendine yer edinmiş olan kavramlardan bir tanesi de AEX kısa kodu ile bilinen Amsterdam Borsa Endeksi’dir. Hollanda ekonomisi içinde son derece önemli bir yer edinmiş olan borsa hem yatırımcıların borsaya olan ilgisini gösterirken hem de Avrupa ekonomisine yönelik bilgilerin edinmesine imkân tanıyor. Bundan dolayı her sene bir önceki senenin en başarılı şirketleri ile yenilenen hisse senetleri alış ve satışlarıyla düzenlenir. Bu özellik her sene daha da güçlenen bir ekonomi anlamına gelir. AEX endeksi nedir? AEX endeksi hakkında nasıl bilgi alınır sorularının cevabı kesindir. Amsterdam Borsa Endeksi Brüksel ve Amsterdam borsalarının birleşmesinden meydana gelmiştir.

AEX Nedir?

Açılımı Amsterdam Borsa Endeksi olan kurum Euronext hisselerinden meydana gelir. Brüksel ve Amsterdam borsalarının birleşimi olarak yorumlamak daha doğru olacaktır. İlk kez 1983 yılında kurulmuştur. En sık işlem gören 25 hisseden meydana gelir. Global borsalar arasında kendine çok fazla yer edinmemesine karşılık aslında birçok bilgi sağlaması açısından son derece önemli bir borsadır. Hollandalı büyük şirketlerin dünya ekonomisinde oldukça fazla yer alması durumu bu borsanın da önemli olmasına neden olmuştur. En parlak dönemini is 2000 yılında yaşamıştır.

Neler Bilinmelidir?

Bu borsa hakkında bilgi sahibi olmak Avrupa ekonomisi ve trendleri hakkında da bilgi almak anlamına gelir. AEX her sene en başarılı 25 şirket ile yoluna devam eder. Bu nedenden dolayı güçlü bir çizgisi vardır. Doğal afet, politik veya siyasal durumlardan da etkilenir. Diğer borsalardan bu açıyla değerlendirildiğinde farkı yoktur. 2000 yılında Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası’nın dağılması ile Euronext aracılığıyla oluşturulmuştur. Avrupa ekonomisine olan ilginin ölçülmesine de imkân tanır.

Neden Takip Edilmelidir?

Birçok yerel borsa bulunur. En önemli olanlarından bir tanesi de AEX’tir. Bunun için takip edilmesi Avrupa piyasasına yatırım yapmak isteyenler için son derece gereklidir. Avrupa’da meydana gelen bir gelişme veya olumsuz bir hava doğrudan tüm piyasalarda dalgalanma olmasına neden olacağından dolayı önemli yerel borsaların takibi bunlara karşı korunma elde etmek isteyen yatırımcılar açısından son derece gereklidir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap