Altın Hesabı Olan Bankalar

Altın Hesabı Olan Bankalar
0

Altın üzerinden birikim yapmak isteyen kişilerin ellerinde bulunan altını bankaya getirmesi ile açılan hesaplara altın hesabı denir. Bankalar o günün anlık kuruna göre hesap açar ve ilgili altını müşteri adına işletirler. İki türlü altın hesabı vardır. Bunlardan birisi herhangi bir faiz getirisi sağlamayan vadesiz altın hesaplarıdır. Burada kar, zarar tamamen altının alım satımı arasındaki fiyat farkına göre yapılır. Altın hesabı açtırdığınız zamanki altın kuru ile kapatmak istediğiniz zamanki altın kuru dikkate alınır. Alım satım arasındaki fark ise sizin kar veya zararınız olmaktadır. Diğer hesap ise vadeli altın hesabıdır. Vadeli altın hesabında belirli bir vade ve faiz oranı vardır. Altın hesabı açılırken yapılan anlaşmaya bağlı olarak ilgili vade sonunda yine aynı anlaşma sınırları içinde faiz getirisi sağlanır. Her iki hesapta da fiziki olarak altın alım satımı yapılmaz. Kaç gram karşılığı altın hesabı açılacaksa aynı tutardaki nakit üzerinde işlem yapılır. Faiz getirisi de yine nakit olarak kişiye veya kişinin hesabına ödenir. Aşağıda altın hesabı açma ve altın hesabı olan bankalar konularına değinilmiştir.

Altın Hesabı Açma

Altın hesabı açan banka şubelerine giderek altın hesabı açtırmak mümkündür. Ayrıca küreselleşen dünyaya ayak uydurmak için kurulan ve yine aynı bankalar kapsamında çalışan internet bankacılığı veya mobil bankacılık aracılığıyla da altın hesabı açılabilir.

Altın Hesabı Olan Bankalar

Ülkemizde kamu bankası olarak hizmet veren Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bank altın hesabı açarak hizmet vermektedir. Kamu bankaları dışında birçok özel banka da bu hizmeti sunmaktadır. Garanti Bankası, Kuveyt Türk, Yapı Kredi, Şeker Bank, Qnb Finansbank, TEB, Akbank, İş Bankası gibi bankalar da altın hesabı işleten bankalar arasındadır.

Her bankanın altın hesaplarının farklı özellikleri bulunmaktadır. Ancak ana özellik olarak hepsinde vadeli vadesiz altın hesapları açılabilmektedir. Ayrıca bazılarında altın birikim hesabı açmak mümkündür. Altın birikim hesabında istediğiniz periyotlarda altın birikimi yapabilirsiniz.

Müşterisi olunmayan bir bankadan altın hesabı açtırmak isteyen kişilerin ilgili bankanın şubesine gitmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir