Altında En Karlı Yatırım Hangisidir?

Altında En Karlı Yatırım Hangisidir?
0

En çok tercih edilen yatırım yöntemlerinden biri altındır. Hem büyük hem de küçük yatırımcılar paralarını değerlendirmek için altın alıyor. Altına yatırım yapmak kültürümüzde de önemli bir yere sahiptir. Fakat her altın yatırım için kullanılmaz. Piyasada 14, 18, 22 ve 24 ayar altın bulmak mümkündür. Bunları mücevher olarak kuyumculardan satın alabilirsiniz. Altında en karlı yatırım ise işçiliği olmayan ürünlerle yapılmaktadır.

Altında İşçilik Nedir?

Altın kolye, altın yüzük, altın bileklik ve altın küpe gibi işçilikli mücevherler aksesuar olarak büyük ilgi görüyor. Piyasada beyaz, kırmızı ve sarı altınlardan üretilmiş çeşit çeşit takılar vardır. Bu takılar farklı ayar altınlardan üretilmektedir. Genellikle 14 ayar altından mücevher yapılıyor. Fakat 18 ayar ve 22 ayar ürünler de tercihe göre yapılıyor. 24 ayar altından mücevher üretimi yapılmaz. Bu esnek ve işçiliğe müsait olmayan bir aylardır.

Bu yüzden içerisinde bazı metaller eklenir ve saflığı düşürülür. Dolayısıyla ayarı da düşmüş olur. Altına yatırım yapmak istiyorsanız tercihinizi 24 ayardan yana kullanmanız tavsiye edilir. Bu altınlar külçe halindedir. İşçilik olmadığı için piyasaların belirlediği alım/satım fiyatı üzerinden işlem görür. Ortalama 2-3 lira gibi bir makas farkı bulunuyor. Fakat işçilikli ürünlerde gram başına işlenme farkı vardır.

Yatırım İçin Altın Nasıl Alınır?

Yatırım için altın almanın farklı yöntemleri vardır. Eğer güvenlik sorununuz yoksa altını fiziki olarak alabilirsiniz. Külçe altın bu konuda en iyi seçenektir. Hem yatırım olsun hem de mücevherim olsun derseniz düşük işçiliği olan 22 ayar bilezikleri tercih edebilirsiniz. Adana burması, ikili burma, üçlü burma düşük işçiliği olan takılardır.

Güvenlik açısından muhafaza etmekte zorlanıyorsanız fiziki altın yerine sanal altın satın alabilirsiniz. Bankaların altın hesabını kullanarak yatırım yapabilirsiniz. Banka güvencesiyle ister 22 ayar isterseniz de 24 ayar altın satın alabilirsiniz. Bu altınlar banka hesabınızda güvenli bir şekilde birikir.

Yatırım İçin Hangi Altınlar Alınabilir?

Yatırım yapmak istiyorsanız ve tercihinizi altından yana kullanmak istiyorsanız önünüzde birçok seçenek olduğunu belirtmek isteriz. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta; alınacak üründe işçilik olmamasıdır. Ne kadar az işçilik olursa o kadar karlı bir yatırım olur.

Yatırım için alabileceğiniz altınlar şu şekilde sıralanabilir;

  • 24 ayar gram altın
  • Çeyrek altın
  • Yarım altın
  • Tam altın
  • Ata lira
  • Cumhuriyet altını
  • 22 ayar bilezik

Altın fiyatları global olaylardan ve siyasi gelişmelerden anlık olarak etkileniyor. Bu yüzden piyasaları yakından takip edip dip seviyelerdeyken satın almak yararınıza olacaktır.

İlginizi Çekebilir