Amazon Girişimi ve Büyüme Hikayesi

Amazon Girişimi ve Büyüme Hikayesi
BW04 2
0

Amazon girişimi ve Amazon’un büyüme hikayesi Amazon takipçipçilerinin bilmesi gereken bir detay. Eğer merak ediyorsanız bu konu tam size göre.

Amazon, günümüzün en önemli internet mağazalarından birisi olmakta. Çok büyük bir mağaza olan ve dünya çapında tercih edilen Amazon, geçtiğimiz yıllarda Türkiye pazarına da resmî olarak giriş yapmıştı. Kendini geliştiren ve mağaza dışında pek çok hizmet de sunan firma, kullanıcılarını memnun etmek için uygun fiyatlı hizmetler sunup kampanyalar düzenliyor. İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber Amazon’un dışında pek çok mağaza da bizi karşılaşmış olsa bile Amazon çok büyüyen bir internet sitesi oldu.

Amazon Girişimi ve Gelişim Tarihi

Öncelikle Jeff Bezos’tan bahsetmek istiyoruz. Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. Princeton Üniversitesi’nde eğitim alan Bezos, 1986 yılında kariyer hayatına başladı. Amazon’u 1994 yılında kurma kararı alan Bezos, ilk olarak fiziksel bir mağaza işleterek kitap satışı işine girdi. Bir süre bu şekilde işe devam eden Amazon firması, sonrasında online satış platformuna dönüştü. Önceleri firma kitap satışı yapıyor olsa da zamanla diğer ürünlerin de satışını yapmaya başladı. 

Amazon Girişimi

Amazon girişimi bu şekilde hayatımızda yer alırken firma yalnızca internet üzerinden ticaret vermeye başlamadı, aynı zamanda farklı sektörlere de girerek kendini geliştirme yolunda ilerledi. Amazon’un girmiş olduğu sektörlerden birisi dijital abonelik olarak karşımıza çıkıyor. Amazon Prime üyeliği sayesinde kullanıcılara daha fazla ayrıcalık sunan şirket, bu ayrıcalığı ile birlikte üyelerin daha uygun fiyata ürün almasını sağlarken diğer hizmetlerden de faydalanması konusunda etkili oldu. Firmanın bir diğer hizmeti video ve oyun hizmeti olarak yer alıyor. Bu hizmetler de şirketin gelişmesinde önemli katkılar sunmuş durumda.

Amazon, 2018 yılından beri Türkiye’de aktif olarak hizmet sunuyor. Yalnızca internet mağazası olarak değil Amazon Prime aboneliği ve Amazon Prime Video hizmetleriyle de ön plana çıkıyor. Firma, koronavirüs salgını ile birlikte bir anda yüksek bir kullanım oranına ulaşırken servetine servet katmış durumda.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap