Casus Yazılım Karşı İstihbarat ile Snoop’lara Karşı Kendinizi Silahlandırın

Casus Yazılım Karşı İstihbarat ile Snoop’lara Karşı Kendinizi Silahlandırın
0

Casus Yazılıma Karşı İstihbaratla Kendinizi Meraklılara Karşı Silahlandırın

Casus yazılım, gözetleyen Tom’un siber eşdeğeridir.Kimse çalıların arasında saklanıp onların her hareketini izlerken kenarda oturmayı düşünmez, öyleyse neden bu kadar çok kişi casus yazılım meraklılarının onları çevrimiçi olarak izlemesine izin veriyor?Bazı durumlarda cevap basittir.İzlendiklerinin farkında bile olmayabilirler.

Casus yazılımlar her şekil ve boyutta gelir.Sadece can sıkıcı olabilir veya düpedüz tehlikeli olabilir.Daha endişe verici casus yazılım türleri:

Sisteminizi yavaşlatabilir

Bilgisayarınızı çökertebilir

Tuş vuruşlarınızı günlüğe kaydedebilir

E-postanızı günlüğe kaydedebilir

Sohbet oturumlarınızı kaydedin

Kredi kartı ayrıntılarını çalın

Şifreleri yakalayın

Ekranınızı yakalayın

Kişisel verileri toplayın

Finansal verileri toplayınbilgi

Casus Yazılımların Amacı Nedir?

Kişisel, mali veya hassas bilgilerinizi toplamak isteyebilecek birçok farklı taraf vardır ve bu bilgileri almak istemelerinin birkaç nedeni vardır.Casus yazılım kullanıcıları genellikle:

Pazarlama Şirketleri – Hangi siteleri ziyaret ettiğiniz, hangi ürünleri satın aldığınız ve gönderdiğiniz e-postayla ilgili ayrıntılar hakkında bilgisayarınızdan veri toplarlar.

Aile Üyeleri – Hattakendi sevdikleriniz aktivitenizi izliyor olabilir.Ebeveynler, çocuklarının sık sık ziyaret ettiği siteleri izlemek için casus yazılım kullanabilir ve şüpheli eşler, arkadaşlarının çevrimiçi etkinliklerini izlemek için kolayca casus yazılım kullanabilir.

Oda arkadaşları – Oda arkadaşları da olası casus yazılım kullanıcılarıdır.Örneğin, öğrenciler üniversiteye girdiklerinde hiç tanımadıkları insanlarla birlikte yaşamak zorundadırlar.Bu kişilerden biri, casus yazılımla önemli bilgiler toplayan vicdansız bir kişi olabilir.

İşverenler – Çalışanlarının internette vakit kaybetmesinden endişe duyan birçok işveren, şirket bilgisayarlarına casus yazılım yüklemiştir.Bu yazılım hem çevrimiçi hem de e-posta etkinliğini izlemek için tasarlanmıştır.Bu nedenle, işvereniniz sizi izliyor ve iş performansınıza göre değil, e-postanızın içeriğine ve işteyken ziyaret ettiğiniz sitelere göre yargılıyor olabilir.

Suç Örgütleri – Hırsızlar ve her türdenhain türlerin çoğu kredi kartı bilgilerini, sosyal güvenlik numaralarını, şifreleri vb. toplamak için her gün casus yazılım kullanır. Daha sonra bu bilgileri kimliğinizi çalmak için kullanırlar ve bu süreçte kredinizi ve itibarınızı zedelerken önemli miktarda para kazanırlar.

Kimlik Hırsızları – Casus yazılım, kimlik hırsızlığı cephaneliğinde hayati bir araçtır.Daha sonra sizin kimliğinize bürünmek için kullanabilecekleri ayrıntılı bilgiler toplamalarına olanak tanır.

Birden Fazla Casus Yazılım Türü Var mı?

Casus yazılım, yalnızca çeşitli farklı programlar için kullanılan geniş bir terimdir.Casus yazılımın daha yaygın biçimlerinden bazıları şunlardır:

Reklam yazılımı – Ekranınızı kaplayan can sıkıcı pop-up reklamlar, reklam yazılımı kategorisine girer.Adware ayrıca reklamveren tarafından desteklenen herhangi bir programı ifade eder.İlgi alanlarınızı hedefleyen reklamları görüntülemek için etkinliğiniz izlenir ve alışkanlıklarınıza göre ilginizi çekebilecek reklamlar gösterilir.Reklam yazılımları, kişisel bilgilerinizi sizi izleyen herkese iletmek için uzak bir sunucuya bağlanması gerektiğinden sistem kaynaklarınızı da zorlar.

Keystroke Logger’lar – Bu tür casus yazılımlar, yazdığınız her şeyi günlüğe kaydeder.Bunun kişisel bir not, şifre veya kredi kartı numarası olup olmadığı.Yazdığınız her şey yakalanır ve etkinliğinizi izleyen kişiye iletilir.

Tarayıcı Korsanları – Bu tür casus yazılımlar, genellikle ana sayfanızı, daha azıyla dolu sözde bir arama sayfasına dönüştürür.- Yararlı tıklama başına ödeme sonuçları.Bu casus yazılım çeşidi, ziyaret ettiğiniz URL’leri de günlüğe kaydeder.

Snoopware – Bu tür casus yazılımlar, bir bilgisayar kullanıcısının her eylemini izleyebilir.Ek olarak, bu programlar izlenen kişi tarafından fark edilmeyecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır.Snoopware eskiden yalnızca işyerinde bulunurdu, ancak snoopware daha uygun fiyatlı hale geldikçe kullanımı arttı.İşverenler, şüpheli eşler, iş arkadaşları, ebeveynler ve yabancılar, sisteminize casus yazılımları salabilecek insanlardan yalnızca birkaçıdır.

Casus Yazılım Sisteminizi Uyarı Yapmadan Nasıl İstila Eder?

Üzücü gerçek şu kimuhtemelen farkında bile olmadan bilgisayarınıza çok kötü niyetli bir casus yazılım programı yüklemişsinizdir.Aşağıdakileri indirdiyseniz sisteminize casus yazılım bulaşmış olabilir:

Dosya paylaşım programları

Ücretsiz yazılım

Paylaşımlı yazılım

Müzik

Oyunlar

Ekran Koruyucular

Video klipler

Resimler

Mağazalardan satın alınabilen bazı programlar bile casus yazılım içerir.

Casus(ware)Tespit) ve Spy(ware)

Casus yazılımları kendi başınıza önlemeniz neredeyse imkansızdır.En aşırı uyanık savunma bile büyük olasılıkla casus yazılımların çatlaklardan sızmasına izin verir.Sisteminizin tamamen korunduğundan emin olmanın tek yolu, bilgisayarınızı casus yazılım önleme ve temizleme yazılımıyla izlemektir.

Güvenlik duvarı, casus yazılım önleme ve temizleme programıyla birlikte kullanılması gereken başka bir paha biçilmez kaynaktır.Güvenlik duvarı, PC’nizin İnternet bağlantısını izler ve onu üçüncü şahısların istenmeyen eylemlerine karşı korur.Bunu yaparken, casus yazılımların izniniz olmadan uzak sitelere bağlanmasını engeller.

Casus yazılımlar sisteminize sızarsa, onu kaldırmak oldukça zahmetli olabilir.Casus yazılımla birlikte gelen programı kaldırmak bunu yapmaz.Bu, casus yazılım uygulaması kalırken yalnızca ana uygulamayı sisteminizden kaldıracaktır.Casus yazılım bilgisayarınıza girdikten sonra yapabileceğiniz en iyi şey, bir casus yazılım önleme ve temizleme programı yüklemektir.Bu programlar, casus yazılımların bulaşmasını önlemenin yanı sıra, sisteminize zaten bulaşmış olan casus yazılımları da kaldıracaktır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap