Ortalama Kredi Puanları – Nasıl Karşılaştırıyorsunuz?

Ortalama Kredi Puanları – Nasıl Karşılaştırıyorsunuz?
0

Ortalama Kredi Puanları – Nasıl Karşılaştırma Yaparsınız

İşte kısa bir soru: Ortalama ABD kredi puanı nedir?Cevap 690. Peki ne kadar yaklaştınız?Oldukça uzakta olsaydın, sorun değil.Doğru bir tahminde bulunmadan önce birkaç şeyi bilmeniz gerekir.Ekonominin nasıl gittiğine dair bir fikriniz olmalı.Ayrıca, kredi puanlarının tam aralığını da bilmeniz gerekir.

İlk olarak, gerileyen bir ekonominin kredi puanları üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.Ancak, şu an itibariyle ekonomideki gerileme, henüz çok fazla bir etkiye sahip olmadı.Kredi puanlarını hâlâ etkilemesi mümkündür, bu nedenle, durgun ekonomiye rağmen puanınızı korumak veya artırmak için elinizden geleni yapmanız mantıklıdır.

Şimdikredi notu aralığı.Mükemmel bir puan 850 ve olabilecek en kötü puan 300’dür. Biraz hızlı matematik bize bu iki sayının ortalamasının 575 olduğunu söylüyor. Matematik bize bunu söylüyor, ancak ulusal ortalama kredi puanı 690.Bunun başlıca nedeni, işler ne kadar zor olursa olsun, insanların faturalarını ödemek ve zamanında ödemek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalarıdır.Belki de bu Amerikan ruhuna ve sözünü tutma arzusuna bağlanabilir.Nedeni ne olursa olsun, 690 olan gerçek ortalama, 575’ten önemli ölçüde yüksektir.

Farklı kredi koşulları için kesme noktasının ne olduğunu açıklamayan borç verenler, kafa karışıklığını daha da artırır.Bu noktaların herhangi bir zamanda ve çeşitli nedenlerle değişebileceğinden bahsetmiyorum bile.Örneğin, sadece üç yıl önce kredi notu 680 (ortalamanın 10 puan altında) olan iyi bir krediyi almak kolayken, bugün aynı şartları almak çok zor olabilir.

Peki, bugün en iyi şartları elde etmek için genellikle ne tür bir puana ihtiyacınız var?Yine, her borç veren farklıdır, ancak en iyi şartları alacağınızdan emin olmak için genel olarak 720 veya daha yüksek bir kredi puanına ihtiyacınız olacaktır.Bu, 680’den oldukça büyük bir sıçrama ve ortalamanın 30 puan üzerinde.Borç verenler, ekonomi onları da etkilediği için daha katı standartlara sahip olabilir veya bunun nedeni, herkesi eskisinden daha yüksek bir risk olarak görmeleri olabilir.Elbette, bir kredi için en iyi şartları alamıyorsanız veya hiç kredi alamıyorsanız, bunun nedeni gerçekten önemli değil.

Sizayrıca her eyaletin kendi ortalama kredi puanına sahip olduğunu da bilmelidir.Bu, borç verenlerin her alanda çalışmak için farklı numaralara sahip olduğu anlamına gelir.Ortalama puanın 700 veya daha yüksek olduğu eyaletler Iowa, Minnesota, New Hampshire, Massachusetts, Vermont, Montana, Kuzey Dakota ve Güney Dakota’dır.Ortalamaların en düşük olduğu eyaletler (yaklaşık 660 ila 670) Louisiana, Texas, West Virginia, Georgia, Michigan, Alabama, North Carolina, Nevada, New Mexico, Alaska ve Arizona’dır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap