Ayı Piyasasına Nasıl Girilir?

Ayı Piyasasına Nasıl Girilir?
ayi piyasasina nasil girilir
0

Borsada yatırım yapmak isteyen kişilerin sıklıkla karşılaşacakları terimleri bilmesi son derece önemlidir. Çünkü piyasa yorumları konu hakkında nasıl hareket edileceğini anlama adına gereklidir. Bazen ayı piyasasından veya boğa piyasası gibi kavramlardan bahsedilir. Ayı piyasasına nasıl girilir gibi sorular da akıllara gelir. Bu tarz soru ve yorumlarda doğru şekilde bilgi sahibi olmak piyasa hakkında yapılan yorumların daha iyi anlaşılmasına olanak tanır. Uzun bir geçmişi olan ayı piyasası gibi tabirlerin kullanıldığında ne anlama geldiği piyasanın ve sizin yatırımınızın akışının nasıl olması gerektiği konusunda bir ön bilgidir.

Ayı Piyasası Kavramı

Bir borsa veya piyasa hakkında ayı kavramının kullanılması piyasanın kötü yönde etkilendiği ve fiyatların düşmesinin söz konusu olduğu şeklinde yorumlanmalıdır. Yatırımcıların ise sayış için harekete geçmek üzere oldukları veya fiyatlarda düşüşlerin başlayacağı şeklinde düşünülmelidir. Ayı piyasasında kötümser bir havanın hakim olduğu unutulmamalıdır. Kötümser ve ayı etkisi devam eden bir piyasada aynı zamanda aşağı yönlü meydana gelen değişimlerin yaşanmaya devam edeceği de öngörülmelidir. Özellikle ABD sınırlarında çokça kullanılan bir tabirdir. 18. yüzyılda ise Londra’da adı anılmaya başlanmıştır.

Ayı Piyasası Nasıl Oluşur?

Bir piyasa için ayı piyasası demek son derece dikkatli olmayı gerektiren bir durumdur. Çünkü zirvede olan bir hisse senedi veya menkul kıymetin aniden %20 oranında düşüş yaşaması sonucunda bu kavram devreye girer. Böyle bir olay sonucunda piyasada kötümse bir hava hakim olmaya başlar. Böylece fiyatlarda sabit şekilde düşüşlerin yaşanması da söz konusu olur. Bir süre sonra ise fiyatlarda meydana gelen gerileme durumu net bir şekilde ortaya çıkmaya ve gözden kaçmamaya başlar.

Nasıl Yatırım Yapılır?

Piyasa ayı piyasası şekline dönüşmeye başladığında yapılması gereken genelde çekimser bir hava ve risk almaktan kaçınan kişilerdir. Piyasada fiyatların düşmesi hali bazen kazanç elde etmek için agresif bir şekilde ucuzlayan ürüne uzun vadeli yatırım yapma olasılığını da devreye sokar. Bunun için düşüşlerin yaşanma nedenine odaklanmak ve buna uygun olacak şekilde yatırımlar yapmaya devam etmek daha doğru olur.

İlginizi Çekebilir
dusuk-faiz-cesareti

Yazar Hakkında

Yorum Yap