Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler
bagisiklik sistemini guclendiren besinler
0

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlernelerdir, hangi besinler bizi hastalıklara karşı korur? Doğada her tür hastalığa iyi gelen yiyecekler mutlaka vardır. Ama henüz hepsi tam olarak keşfedilmemiştir. Keşfedilenlerle şimdilik idare ediyoruz. Besinler olmadan insan yaşayamaz, bir muzu tükettiğinizde o muz size kan et ve can olur. Doğada besinleri ete kemiğe dönüştüren insan-hayvan dışında hiçbir üstün makine yoktur.  Besinlerle yaşarız ve vücudu ayakta tutarız. Besinler en küçük bileşenlerine ayrılırlar ve biyolojik sistemimizde enerji elde etmek için kullanılırlar. Olaya bu açıdan bakmakta yara var.

Bu tür yiyecekleri yemenin sayısız faydaları arasında, bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olan besinler açısından zengin olmaları da yer alır. Bunlar genel olarak nelerdir, antikor üretimi için gerekli olan antioksidanlar ve çinko içeren besinlerdir.  Besinlerin yararları arasında yüksek lif ve vitamin içeriği nedeniyle metabolizmayı güçlendirmek vardır.

 

  • En güçlü bağışıklık güçlendirici
  • Kışın bağışıklık sistemini güçlendiren besinler
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren Vitaminler
  • Bağışıklık güçlendirici kür
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler
  • Bağışıklık güçlendirici doğal besinler
  • Bağışıklık sistemini ne güçlendirir
  • Bağışıklık güçlendirici takviyeler

 

Güçlü bir bağışıklık güçlendirici olan besinler arasında salatalık, kereviz ve nane mükemmel C vitamini kaynaklarıdır. Bunları düzenli olarak tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. limon ve karpuz kavun da öyledir. Ayrıca basit bir tavuk salatası gibi diğer lezzetli yemeklerle de servis edilebilirler. Hindistan’da mercimek et yerine ( protein) tüketilir. Bol miktarda protein içeriği nedeni ile insanların et yemesi gerekmez. Somon ve hafif ton balığı, beta-karoten ve diğer fitokimyasallar açısından yüksektir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirirler. Yumurta, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan magnezyum ve potasyum bakımından yüksektir. Ancak bunları aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Bağışıklık sistemini zayıflatabilirler. Çalışması için gerekli olan çinko ile yüklüdürler. Bu gıdalar, bağışıklık sistemini destekleyen birden fazla besin içerir. Kolesterol hastaları ve trigliserit hastalarının yumurta sarısı tüketmesi önerilmez. Sarımsak, avokado ve çilek en besleyici gıdalar arasındadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilirler. Bu gıda maddeleri kükürt bileşikleri açısından zengindir. İkincisi, beyaz kan hücrelerinin oluşumunu artırır. Ayrıca bağırsakları ve solunum sistemlerini de korurlar. Ayrıca salatalara da dahil edilebilirler. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin kolay bir yolunu arıyorsanız, diyetinize sarımsak eklemeyi düşünün.

En iyi gıdaların çoğu, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Yapılması gereken en önemli şey sağlıklı beslenmek. Bağışıklık sistemi serbest radikallere karşı çok hassastır. Vücut bu besinlerden yeterince yoksa, hastalığa daha duyarlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar ve vitaminlere ek olarak, sindirim sistemi de vücudun enfeksiyonlara direnmesine yardımcı olur.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcıolabilecek faydalı meyveler vardır. Örneğin portakal ve limon yemek bağışıklık sistemine yardımcı olacaktır. Her ikisi de A vitamini ve C vitamini içerir. Bağışıklık sistemi yağlı balık, avokado ve fındık ile daha güçlü olabilir. Beta-karoten içerdiği için günde bir çay kaşığı avokado almak da faydalıdır. Güçlü bir antioksidandır. Ayrıca, bu gıda yüksek miktarda beta-karoten içerir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap