Banka Kartı İle Otomatik Ödeme Olur Mu?

Banka Kartı İle Otomatik Ödeme Olur Mu?
banka karti ile otomatik odeme olur mu
0

Banka Kartı İle Otomatik Ödeme Olur Mu?

Bankacılık sistemi ve gelişen teknoloji ile pek çok yenilik de ortaya çıkmış ve çıkan bu yenilikler hızla değişim ve ilerleme göstermiştir. Bankacılık sistemi çıkmış daha sonra insanlar işlerini daha rahat ve kolay halledebilmeleri için ATM’ler çıkmış. ATM’ler de bazı işler için yetersiz kalmış bu sebepten ötürü de banka kartları icat edilmiştir.

Banka Kartının Avantajları

Bir banka kartınızın olabilmesi için öncelikle bir banka hesabınızın olması gerekmektedir. Çünkü banka kartları bankaların hesap sistemine tanımlı olarak işlemektedir. Hesap ve kart olayı birbirini tamamlayan unsurlardır.

Banka kartının en güzel avantajlarından birisi bankanın yoğunluğunu ve sınırlı saatlerini aştıktan sonra işinizi kendinizin rahatlıkla hallede bilmenizi sağlamasıdır.

Banka kartınızın içerisinde yani hesabınızda paranız varsa alış veriş yapma, nakit para çekme, diğer hesaplara EFT – havale işlemleri gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Alış veriş sırasında banka kartınızın size tek dezavantajı taksitlendirme ve ödeme erteleme imkanı sunmamasıdır. Şimdilerde ise çoğu banka artık banka kartlarına bonus paralar da vermeye başladı.

Banka kartı sizi nakit para taşıma sıkıntısından da kurtarmaktadır. Kartınızın çalınma veya kaybolma gibi durumlarında ise hemen bankanıza başvurup veya telefon ile müşteri hizmetlerinizi arayarak banka kartınızın iptalini talep edersiniz ve kartınız kullanıma kapanır. Daha sonra ise tekrar kart talebinde bulunur ve kartınızı elinize aldığınızda kullanımınıza ve harcamalarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Banka Kartı İle Otomatik Ödeme Olur Mu?

Banka kartınız ile otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Otomatik ödemelerinizin yanı sıra düzenli ödemelerinizi de banka kartınız ile sağlayabilirsiniz. Hesabınızda paranız olduğu sürece her ay ödemeleriniz hesabınızdan tahsis edilir. Eğer hesabınızda paranız yoksa hesap kesim tarihinde paranız çekilmez ve o ay ödemeniz yapılmamış olur. Fakat ödeme talimatınız iptal edilmemiş olur. Kartınıza yükleme yaptığınızda ödemeleriniz kaldığı yerden devam eder.

Banka Kartına Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Bankanızdan kolayca otomatik ödeme talimatınızı verebileceğiniz gibi İnternet bankacılığı üzerinden veya bankanızın müşteri hizmetlerine ulaşarak veya mobil uygulamalar sayesinde de oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap