Yoga Bölüm I’in Yararları

Yoga Bölüm I’in Yararları
0

Yoga Bölüm I’in Yararları

Yoga uygulaması, insanların çoğunun farkında olmadığı birçok fiziksel ve duygusal faydayı beraberinde getirir.Bu makale oldukça uzun, bu yüzden onu iki bölüme ayırdık.İlk bölüm, Yoga’ya bir giriş ve Yoga’nın başlıca fiziksel ve psikolojik faydalarına genel bir bakış sunarken, ikinci bölüm, her gün yoga yapmanın, kendiniz için sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturma beceriniz üzerinde nasıl derin bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor.

Yoga bir bilimdir;ve gerçekten de dünyanın birçok yerinde (Hindistan gibi) bir bilim olarak anılır.Bu sadece kelimelerle oynamak değil;ona gerçekten bir bilim olarak yaklaşılır, yani bilimsel yöntemlerle anlaşılır.

Yogi bilimi neden ve sonucu doğrulamaya ve nesnel gözlemlere dayalı ilkeler oluşturmaya çalışır.Gerçekten de, dünyanın birçok yerinde, herhangi bir güvenilirliğe sahip bir yogi ustası olmak için, fizik ve biyoloji bilimleri de dahil olmak üzere bilimlerde yüksek eğitim almış olmak gerekir.

Yoga üzerine bu tartışmabilim bizim için önemlidir çünkü mantıklı bir şekilde şu soruyu sormamıza izin verir: yoganın faydaları nelerdir?Sonuçta, eğer yoga bir inançsa ya da inançsa, o zaman bu soruyu sormak adil değil;çünkü bu, yoganın bizim nesnel olarak anlayabileceğimiz terimlerle cevaplayamayacağı bir sorudur.

Yoga bir bilimdir;vücudun iç fiziksel ortamdaki değişikliklere nasıl davrandığını ve tepki verdiğini anlamaya çalışan kinesiyoloji veya egzersiz bilimi kadar ampirik ve pragmatik.Ve bunlardan daha da basiti: Her birimizin şu temel soruyu sorma hakkı vardır: “Yoga yapmakla neden uğraşayım ve ne gibi deneyimler veya faydalar bekleyebilirim?”

Aslında, yoga deneyimi kelimelere indirgenemezken – tıpkı bir maratona hazırlanmak üzerine bir kitap okumanın sizi fiziksel olarak bir maraton koşmaya hazırlamayacağı gibi – yoganın hedefleri ve ilkeleri kolayca tartışılabilir..

Mayo Clinic’in meditasyonun faydalarına ilişkin görüşleri şöyle:

“Meditasyon, meditasyon yapan kişiler tarafından kullanılır.stres azaltma aracı olarak mükemmel derecede sağlıklıdır. Ancak stresle kötüleşen bir tıbbi durumunuz varsa, uygulamayı diğerlerinin yanı sıra alerji, astım, kronik ağrı ve artritin stresle ilişkili etkilerini azaltmada değerli bulabilirsiniz..”

Yoga, nefes alıp vermenize özellikle dikkat ettiğiniz bir dizi duruş içerir; belirli hareketler sırasında nefes verirsiniz vebaşkalarıyla nefes almak.Yogaya fiziksel esnekliği, gücü ve dayanıklılığı teşvik etmenin veya maneviyatınızı geliştirmenin bir yolu olarak yaklaşabilirsiniz.

Zihin-Beden Bağlantısı

Yoga, zihin-beden bağlantısına odaklanır.Bu zihin-vücut uyumu üç şeyle sağlanır:

– duruşlar (asanalar)

– uygun nefes alma (pranayama)

– meditasyon

Zihin ve beden, asana, nefes ve meditasyonun birleşik uygulamalarından ilham ve rehberlik alır.İnsanlar yaşlandıkça (yogiler için yaşlanma yapay bir durumdur), vücudumuz toksinlere ve zehirlere (çevresel ve yetersiz beslenme faktörlerinin neden olduğu) karşı duyarlı hale gelir.

Yoga, arınmamıza yardımcı olursüreç, vücudumuzu iyi senkronize edilmiş ve iyi yağlanmış bir makine parçasına dönüştürür.

Fiziksel Faydalar

Bu üç prensibi uyumlu hale getirerek,yoganın faydaları elde edilir.Peki bu faydalar nelerdir?

– vücudun merkezi sinir sisteminde denge

– nabızda azalma

– solunum ve kan basıncı oranları

– kardiyovasküler verimlilik

– gastrointestinal sistem stabilizasyonu

– nefes tutma süresinde artış

– gelişmiş el becerileri.

– gelişmiş denge

– Geliştirilmiş derinlik algısı

– Geliştirilmiş hafıza

Psikolojik Faydalar

Yukarıda belirtildiği gibi, Yoga bir dizi psikolojik fayda da sağlar;ve aslında, insanların bunu uygulamaya başlamasının çok yaygın bir nedeni budur.Belki de yoganın en sık bahsedilen psikolojik faydası, stresi yönetme becerisinin artmasıdır.Yoga, bireyin kaygı, depresyon ve uyuşukluk düzeylerini azaltır;böylece manevi ve önemli olana, yani denge ve mutluluğa odaklanmasını sağlar.

Yoganın Faydaları’nın II. Bölümünde, yoganın stresle başa çıkmaya nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağız., sağlıksız alışkanlıklar ve ağrı yönetimi.Yoga’nın faydaları meditasyon ve esnemenin çok ötesine geçer. Yoga, sağlıklı bir yaşam sürmenin önünde duran zehirli duyguları serbest bırakmanın bir yoludur.

Yazar Hakkında

Yorum Yap