Bilgisayarların Gelişimi ve Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayarların Gelişimi ve Bilinmesi Gerekenler
BL02 12
0

Bilgisayarların gelişimi ve bu konuda bilinmesi gerekenler hakkında siz değerli okurlarımıza pek çok bilgi sunmak istiyoruz.

Bilgisayarlar, 20. yüzyıldan beri gelişen bir teknoloji olmakta. 1900’lü yılların ortalarına kadar yavaş yavaş gelişen bu teknoloji 2000’li yıllara doğru ve günümüzde hız kazanmış durumda. Elektriğin bulunmasıyla beraber değer kazanan bilgisayarlar, günümüzde pek çok işin kolaylıkla yapılmasını sağlıyor.

Bilgisayarların Gelişimi ve Tarihi

1700’lü yıllar, elektriğin bulunduğu zamanlar. O yıllarda insanlar fabrikalar ve üretim tesisleri gibi genellikle endüstriyel alanlarda elektrikten yararlanıyordu. 1800’lü yıllarda elektronik sistemlerin daha da gelişmesiyle delikli kartlar da ortaya çıktı. 1900’lü yıllara gelindiğinde insanlık artık bilgisayarlar için çalışmaya başlamıştı. İlk bilgisayarın daha iyi hesaplama yapmak için İkinci Dünya Savaşı sebebiyle üretildiği biliniyor. İkinci Dünya Savaşı bittikten sonra bilgisayarların sunmuş olduğu başarı sebebiyle bu alana yönelen insanlar bilgisayarların gelişimine katkı sağladı.

1900’lü yılların ortalarına kadar yavaş yavaş gelişen bilgisayarlar o zamanlar devasa aygıtlardı. Neredeyse küçük bir oda kadar boyutu olan bilgisayarlar hakkında şu bilgiyi de verelim ki ilk bilgisayar oyunu 20. yüzyılın ortalarında ortaya çıktı. 1970’li yıllara kadar çeşitli bilgisayar modelleri geliştirildi. Bilgisayarlar genel olarak matematiksel işlemler yapmak için kullanılıyordu. 70’li yıllara doğru artık matematiksel işlemlerin yanı sıra eğlence amaçlı ürünler de geliştirildi. Oyun konsolları buna örnek olarak gösterilebilir.

Bilgisayarların Gelişimi

70’li yıllardan sonra kişisel bilgisayar fikri ortaya çıkmıştı. IBM, Microsoft ve Intel bu konuda çeşitli çalışmalar yaparak 80’li yıllardan sonra etkili bir şekilde ev kullanıcılarının bilgisayar almasını sağladı. Bilgisayarların gelişimi ile birlikte 70’li yıllardan sonra internet kavramı da yaygınlaşmaya başlamıştı. İnternetin halka açılması 90’lı yıllardan sonra gerçekleşti. Bilgisayarlar 90’lı yıllarda artık hem eğlence hem iş için kullanılan bir cihazdı. Bu piyasa gittikçe büyüyor ve gelişmeye devam ediyordu. 2000’li yıllardan sonra daha çok gelişen bilgisayarlar günümüze kadar yeni modeller, yeni teknolojiler ve daha hızlı olarak karşımıza çıktı. Günümüzde kuantum bilgisayarlar üzerinde çalışılan bir sistem olmakta. Belki de gelecekte bu sistemler kullanılacak.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap