Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? (BES)

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? (BES)
0

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? (BES)

Kısaca BES olarak da bilinen Bireysel Emeklilik Sistemi, emekliliğinizde aktif çalışma döneminizdeki yaşam standartlarınızı aynı şekilde devam ettirebilmeniz için çalışma hayatınız boyunca yaptığınız tasarruflarınızı devlet katkısıyla birlikte güvenli bir yatırıma dönüştürdüğünüz sistemdir.

Bu sistem, yatırımlarla elde ettiğiniz birikimlerinizi emeklilik zamanınızda ister maaş ister toplu şekilde almanızı sağlamaktadır.

Gönüllü olarak katılabildiğiniz bu sistemde, Sosyal Güvenlik Sistemi’nin sağladığı emeklilik gelirine ek bir gelir olmuş olur. Devlet katkısı ile desteklenen bir sistemdir ve Sosyal Güvenlik Sistemi’ni tamamlayıcıdır. Bu yüzden Sosyal Güvenlik Kurumu’nda olan sağlık ve diğer hizmetleri kapsamaz.

Emekliliğiniz için yaptığınız bu yatırımda ödediğiniz katkı paylarının %25’ine denk gelen tutarı devlet, devlet katkısı olarak bireysel emeklilik hesabınıza ödemektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Amaçları Nelerdir?

  • Emeklilik döneminize yönelik tasarruf ve birikimlerinizi yatırıma yönlendirerek, emeklilik döneminizde ek bir geliriniz olmasını sağlar.
  • İstihdamı sağlayabilmek.
  • Ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak.
  • Ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratmak

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Kimler Katılabilmektedir?

Fiil ehliyeti olan herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilir. 18 yaşını geçmiş ve Türk Medeni Kanunu’na göre ayırt etme ve sorumluluk alabilme gücüne sahip herkesin fiil ehliyeti vardır ve bu sisteme katılabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne nasıl başvurulur?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne tercih ettiğiniz herhangi bir emeklilik şirketinden başvurabilirsiniz. Başvurduğunuz bu emeklilik şirketlerinden emeklilik planı alarak girebilirsiniz.

Emeklilik şirketi, size sistem ve sisteme girme hakkında bilgi verir. Emekliliğiniz, emekliliğinizden olan beklentiniz, gelir düzeyiniz, yaşınız hakkında bilgileri öğrendikten sonra size en uygun olan emeklilik planını teklif olarak sunar. Eğer teklif size uygunsa onaylayabilir, gerekli belgeleri usulünce doldurup veya elektronik iletişim araçları kullanarak onaylayıp emeklilik sözleşmesine sahip olabilirsiniz.

Katkı Payı Değiştirilebilir Mi?

Emeklilik sözleşmenizdeki katkı payı tutarınızı, mevzuatta belirlenen sınırlamalar çerçevesinde değiştirebilirsiniz.

Emeklilik Şirketi Değiştirilebilir Mi?

Emeklilik şirketinizi değiştirmek isterseniz, şirket ile sözleşmenizin imza tarihinden itibaren en az 2 yıl geçmesi gerekmektedir. Hatta yine mevzuatta belirlenen sınırlamalar ve prosedürler çerçevesinde emeklilik planınızı ve fonlarınızı da değiştirebilirsiniz.

Emeklilik Şirketi Değişme Talebini Kabul Etmezse Ne Olur?

Ödeme talimatlarınız iptal edilir ve eğer yatırım yaptıysanız yaptığınız tüm ödemeler kesinti olmadan 5 iş günü içerisinde size geri iade edilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Ne Zaman Emekli Olunabilir?

Emekli olabilmek için 56 yaşınızı doldurmanız ve sisteme giriş tarihiniz üzerinden en az 10 yıl geçmiş olması gerekmektedir. Ayrıca eğer istiyorsanız sistemde kalabilir ve katkı payı ödemeye devam edip birikiminizi arttırabilirsiniz.

Katkı Payı Ödemeye Ara Verilebilir Mi?

Evet, istediğiniz zaman ödemelerinize ara verip daha sonra tekrar devam edebilirsiniz. 3 ay içerisinde yapmadığınız ödemeler sonucunda katkı payı ödemesine ara verdiğiniz kabul edilmektedir. 4. ay da ise ara verme kesintisi başlar.

Başkasının Adına Katkı Payı Yatırılabiliyor Mu?

Kendinize ait sözleşmeyi başkasına devredemezsiniz ancak 18 yaşınızı doldurmuş çocuklarınız, eşiniz ve herhangi biri için katkı payı ödeyebilirsiniz.

İstenilen Zaman da Sistemden Cayılabilir Mi?

Sözleşmenizi imzaladığınız ya da onayladığınız tarihten itibaren 2 ay cayma hakkınız vardır. 2 aydan sonra caymanız halinde yaptığınız katkı payı ödemelerinde devlet kendi katkı payını geri alır, bu kesinti dışında ödediğiniz tüm katkı payını geri alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir