BIST Nedir? BIST’te İşlem Nasıl Yapılır?

BIST Nedir? BIST’te İşlem Nasıl Yapılır?
0

Ekonomi gelişmelerini takip eden ve yatırım işlemlerinden anlayan birisi olmanız durumunda BIST kavramı ile sıklıkla karşı karşıya gelebilirsiniz. BIST kavramı her yatırımcı ve borsa uzmanı için en temel kavramlardan bir tanesidir. BIST kavramı ve endeksleri ile ilgili gelişmeleri takip ederek kazanç elde etme şansınız da bulunur. BIST endeksleri söz konusu olduğunda 30,50 ve 100 endekslerinden de bahsetmek gerekir. Bıst nedir? Bıst’te işlem nasıl yapılır? Sorularının cevapları birçok yatırımcı için olmazsa olmaz durumdadır. Yatırımcıların bu kavramları bilmesi ve bilgi edinmesi yatırımlarına yön verilmesi için de son derece gereklidir. Bunun için kavramlar ve işleyişlerine hâkim olunmalıdır.

BIST 30 Nedir?

Borsada işlem gören ve piyasa değeri açısından oldukça yüksek olan şirketler vardır. Bu şirketler arasından ilk 30 olarak adlandırılanların ortak hisse senedi performanslarının toplandığı sisteme BIST 30 adı verilir. Bunun anlamı performans ölçümlerinin ortaya koyulması olarak da özetlenebilir. Uzun vadede daha çok getiri olması söz konusu iken kısa vadede al sat yapılması yolu ile de kazanç sağlanabilir. A ve B grubundan al sat işlemleri için sisteme dahil edilen hisse senetlerinin alınıp satılması sağlanır. C ve D grubu hisse senedi isteyenler bu sistemden yararlanma durumu olmayan kişilerdir.

BIST 50 Sistemi

Aynı sistem BIST 50 içinde geçerlidir. BIST50 piyasada en çok işlem gören ve piyasa değeri yüksek olan şirketlerin hisse senedi performanslarından meydana gelir. İlk 30 şirketin de listeye dahil olduğu bilinmelidir. İlk 50 şirketin hisse senedi değerleri üzerinden işlem yapılabilir. Bunun için hisse senetleri arasından gıda ve bankacılığa kadar birçok hisse senedine yatırım yapılması söz konusu olur.

BIST 100 İşlemleri

Aynı şekilde ilk 100 şirketin baz alındığı şirketlere de BIST 100 adı verilir. Girişim sermayesi yatırım ortaklıklarının ve gayrimenkul yatırımlarının en büyük işlem gören şirketlerinden meydana gelir. Yatırım yapmak isteyenler için yine A ve B grubu hisselerinden meydana gelir. Yılda sadece 4 kez yeniden hesaplanması söz konusu olur.