Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?
0

Günümüzde; para kazanmanın birçok farklı yöntemi karşımıza çıkmaya başladı. Makale yazarak para kazanma, blog yazarlığı yaparak para kazanma, çeviri yaparak para kazanma, fotoğraf çekip satarak para kazanma, anket doldurarak para kazanma… Bu listeyi devam ettirmek ve ekleme yapmak mümkün tabii ki. Son yıllarda bu listeye bir de Bitcoin ya da Bitcoin Madenciliği ile para kazanma yöntemi de eklendi. Peki, bitcoin nedir, bu yöntemle nasıl para kazanılır, bitcoin madenciliği nedir nasıl yapılır? Önce bitcoin, sonra da bitcoin madenciliği nedir, nasıl yapılır öğrenelim.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin; elektronik ortamda yaratılmış olan ve aynı şekilde elektronik ortamda elde edilebilen, dijital para birimidir. Bitcoin’in en büyük avantajı; Euro, dolar, pound gibi banknotlar şeklinde olmadığı için herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı değildir. İnternet ortamında bir şeyler almak ya da alışveriş yapmak için de kullanılabilir. Bitcoin’in en önemli özelliği ise büyük ya da küçük hiçbir bankanın bu para birimine karışmıyor olması. Peki, iyi bir gelir elde etmeyi sağlayan Bitcoin Madenciliği nedir, nasıl yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği; finansal işlemleri yani para transferini sağlayan, sistem içinde yapılan finansal işlemleri onaylayan ve yeni bitcoin üretimini sağlayan bir sistemdir. Bitcoin Madenciliği; sistem içerisinde altın arama ve üretme işlemidir. Sistem şu şekilde çalışır; altın arama ve üretim sırasında ne kadar çok katkı sağlarsanız, kazancınız da o kadar yüksek olur. Yani burada asıl önemli olan altın arama ve üretimine mümkün olduğunca katkı sağlamaktır. Sistem içinde yapılan her para transferi Bitcoin Network’e duyurulur. Bu talepler doğrultusunda her bir Bitcoin üzerinde işlem yapan cihaz, büyüklüğü 1 MB olan blok oluşturabilir. Oluşturulan bu bloklar üzerinden bir matematik problemi çözülebilir. Bu sırada bitcoin de transfer işleminin doğrulanması ve onaylanması için algoritmalardan faydalanır ve anahtar değeri üretmeye çalışır. Yani her 10 dakikada bir problem çözerek, bitcoin üretilmeye çalışılır. Bu sistemde bitcoin üretimine ne kadar çok katkı sunulursa, kazanç da o ölçüde yüksek olur. Başka bir deyişle, ne kadar fazla bitcoin üretilirse, o kadar fazla kazanç elde edilir.

İlginizi Çekebilir