Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir?
Tekno Web Site 02 11
0

Kripto para kullanımının ortaya çıkışı ve eşzamanlı yükselişi, birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi “ Bitcoin Nedir? ” Çok basit bir soru gibi görünsede pek çok kişi doğru cevaplayamıyor. Bitcoin’i tam olarak anlamak için en iyi seçenek her zaman kaynağını izlemektir. Dr Craig S. Wright 31 Ekim 2008 tarihinde takma Satoshi Nakamoto adı altında yazdığı bir beyaz kâğıt yayımladı. Güvenilir aracılar yerine kriptografik kanıt kullanmak, tersine çevrilmesi neredeyse imkânsız olan işlemler yaratacaktır. Bu, hem alıcıyı hem de satıcıyı dolandırıcılıktan ve çifte harcamadan korumaktadır.

Peki, Bitcoin nedir?

Gerçek anlamda Bitcoin, veri (bit) ve paranın (madeni para) bir karışımıdır. Bir Bitcoin’in bir birim Bitcoin dijital para birimine eşit olduğu elektronik nakit işlevi görür. Ancak, dijital bir madeni paradan çok daha fazlasıdır. Bitcoin aslında dijital para, sabit bir protokol ve blok zinciri olarak adlandırılan değişmez bir veri defterinden oluşan üçlü bir terimdir. Bu üçünü birleştirmek, işlemlerin neredeyse geri döndürülemez olduğu bir eşler arası elektronik nakit sistemi yaratır.

Bitcoin Protokolü

Bitcoin ağı, değiştirilemeyen bir dizi sabit kural üzerinde çalışır. Bu kurallar, madenciler veya işlem işlemcileri olarak da adlandırılan dürüst düğümler tarafından uygulanır. Bu kararlı protokol, Bitcoin sistemi üzerinden veri akışını yönetir. Tüm işlemlerin geçerli sayılabilmesi için Bitcoin Protokolüne uyması gerekir.

Bitcoin nedir

Bitcoin Blok Zinciri

Bitcoin Protokolü, işlemleri işleyen ve bunları blok zinciri olarak adlandırılan değişmez bir veri defterine kaydeden, dağıtılmış dürüst düğümlerden oluşan merkezi olmayan bir ağ tarafından sürdürülür . Blok zinciri, onaylanmış tüm Bitcoin işlemlerini saklayan, zaman damgalı, küresel olarak dağıtılmış bir kamu defteri işlevi görür. Her işlemin ayrıntıları, bir zincir oluşturmak üzere birbirine bağlanan veri bloklarına kaydedilir. Tüm işlemler, kriptografik teknikler kullanılarak dijital bir imza ile doğrulanmalı ve Bitcoin Protokolünü takip etmelidir. Bir blok, dürüst düğümlerin çoğunluğu tarafından geçerli olduğu doğrulandıktan sonra, en uzun blok zincirini oluşturmak için yeni bir blok olarak eklenecektir. Önceki blokta depolanan meta veriler yeni blokta çoğaltılır ve zamanla uzunluğu artan kalıcı bir zincirde yeni bloğun alt öğesi olur. Ağdaki tüm dürüst düğümler, en doğru defter olarak kabul edilen en uzun zincirin tam bir kopyasını tutar; bu, blok zincirinde depolanan bilgilerin çok sayıda kopyası olduğu anlamına gelir. Bir blok doğrulandıktan sonra, ağdaki tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilir ve bir şeffaflık sistemi oluşturulur. Merkeziyetsizdir, çünkü ağ veya protokol kuralları üzerinde gücü olan bir lider veya yönetici yoktur, bunlar taşa konulmuştur.

Bir Yanlış Anlama

“Bitcoin nedir?” sorusunun geldiği bir dönem vardı. Sorulduğunda, yanıt, anonimliği nedeniyle yetkililerden parayı gizlemenin iyi bir yolu olduğuydu. Bununla birlikte, Bitcoin anonim olmaktan uzaktır. Yalnızca adres herkese açık olduğu için özeldir. Dolandırıcılık şüphesi varsa adresteki tüm faaliyetler denetlenebilir. Tüm işlemler değişmez bir deftere kaydedildiğinden, verileri kurcalamak neredeyse imkânsızdır ve suç faaliyetlerini izlemek ve kanıt toplamak için iyi bir yoldur. Dr. Wright’ın Bitcoin yaratmadaki ana hedeflerinden biri, alıcıları ve satıcıları, işlem yapan iki akran arasında bankalar gibi üçüncü taraflara güvenerek ortaya çıkan çifte harcamalardan korumaktır. Cetvel olmadığından, sadece kuralları uygulayanlar olduğundan, Bitcoin’in yasalar içinde var olması gerekir; aksi takdirde zincirde saklanan veriler geçerliliğini ve güvenilirliğini kaybedecektir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap