Bitcoin Sembol ve Kısaltmaları

Bitcoin Sembol ve Kısaltmaları
bitcoin sembol ve kisaltmalari
0

Sanal veya kripto para olarak aniden ortaya çıkan, beraberinde bir çok tartışmayı da getiren durum bir süre sonra kabullenme ve yatırım döneme giriş yapmıştır. Kripto para denilince akla ilk gelen isim olan Bitcoin hala en popüler para birimi olma eğiliminde zirvedeki yerinden ayrılmaz. Kısa süre içinde popüler yatırım araçlarından bir tanesi olan Bitcoin kontrolsüz bir sisteme dayalı olduğundan dolayı düzenli bir gelişimden ve isimlendirmeden bahsetmek zordur. Bitcoin sembol ve kısaltmaları sadece genel olarak kullanılan tabirler üzerinden hareket edilerek ortaya koyulabilen bir kaç örnekten meydana gelir. Genel anlamda kullanımlarda BTC kısaltması kullanılmasına karşılık proje açıklamaları devam ettikçe bu kullanımın XBT gibi farklı türevlerinin ortaya çıktığı da görülür.

BTC ve XBT

Bitcoin ilk olarak piyasaya çıktıktan sonra BTC kısaltması ile birlikte kullanılmaya başlandı. Kabul görmesi ve ardından da borsaların oluşturulması durumundan sonra ise yaygın hali ile genel kabul görecek şekilde BTC kısaltmasını kullanmaya devam etti. Büyük Bitcoin firmaları tarafından da sıklıkla tercih edilen bu kullanım projelerin ortaya çıkması ve bir takım nedenlerden dolayı XBT olarak da kullanılmaya başlandı. Çünkü BTC ISO 4217 standartlarına uygun bir kullanım sunmadığından dolayı değişim zorunlu hale geldi. İleride bu kullanımın daha yaygın olması bekleniyor.

Simgeler

İlk kullanıma başlandığı zamandan beri kısayollar üzerinde birden fazla sembol ile temsil edilen Bitcoin farklı sürümler için farklı şekiller almak zorunda kaldı. Ƀ, ฿ veya B şeklinde bir para birimi olarak gösterilen kavram zaman içinde değişim göstermiş ve çeşitlenmiştir. Satoshi tarafından ilk olarak iki çizgili B harfi olarak kullanılmaya başlanırken Taylanda bahtının simgesi ile neredeyse aynı olması bir takım karışıklıklara neden olmuştur. Bundan dolayı Ƀ simgesi 2015 yılından beri Unicode tarafından da kabul görülen simge olarak Bitcoin için global simge tayin edilmiştir.

Sembolün Önemi

Bitcoin ticareti artık uluslararası alanda kendine yer edinen önemli bir adım olarak değerlendirilmelidir. Bundan dolayı borsa da ve birçok yerde işlem gören bir para birimi olduğu için simgesi de önemidir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap