Blockchain Güvenli mi?

Blockchain Güvenli mi?
0

10 yıl önce kimse kripto para biriminin ne olduğunu bilmiyordu, bugün finans dünyasının en sıcak konularından biri. Kripto para biriminin doğuşundan önce kâğıt para tercih ediliyordu, nakit kraldı ve çevrimiçi işlemler zor ve pahalıydı. Ancak bugün dünya, kripto para birimi tarafından ileri sürülen teknolojinin ilerlemeleriyle farklı. Cryptocurrency , blockchain adı verilen bir sistem üzerine kuruludur . Bu yenilikçi sistem, halka açık bir defterde saklanan işlemlerle daha fazla şeffaflık ve güvenlik sağlar. Bu sistem yenilikçi olsa da gerçekte nasıl çalışıyor?

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain, birçok anahtarı olan bir kapı olarak düşünülebilir. Tüm anahtarlara sahip olmadan, kapıyı açamazsınız. Blockchain, işlemleri bloklara ayırır, bu bloklar birden fazla yerde saklanır ve işlem yapıldığında bir araya getirilir. Bloklar alınamazsa ve doğrulanamazsa işlem gerçekleşemez. Bloklar madenciler tarafından depolanır ve işlenir. Bu bilgisayarlar, kripto para biriminin işlem yapmasına izin verme işlemine adanmıştır. Karşılığında madenciler çalışmaları için Cryptocurrency aldı. Tüm işlemler, görüntülendikleri ve doğrulandıkları halka açık bir defter aracılığıyla yürütülür. Bu halka açık defter, herhangi bir kullanıcının işlemi kontrol etmesine izin vererek bir işlemi gizlemeyi imkânsız hale getirir. Bu, dolandırıcılık ve kara para aklama ile mücadeleye yardımcı oldu.

Blockchain Güvenli mi

Blockchain Güvenli mi?

Blockchain, birden fazla araştırmaya göre şimdiye kadar oluşturulmuş en güvenli finansal sistemlerden biridir. Bunun kanıtı, birçok ülke bir blok zinciri sistemini benimsediği için de görülebilir. Önemli ülkeler Estonya ve Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Halka açık defter ve doğrulama süreci nedeniyle, bir blok zinciri sisteminden kripto çalmak neredeyse imkansızdır, ancak bazı ihlaller olmuştur, bunlar küçük ve geleneksel sistemlerden daha azdır ve genellikle bir blok zinciri ihlali yerine cüzdan ihlalleri etrafında döner. Tüm kripto blok zinciri deneyiminin en güvensiz kısmı borsalar ve cüzdanlardır.

Borsalar ve Cüzdanlar nedir?

Cüzdanlar aslında kripto para biriminizi depolamak için kullanılan dijital banka hesaplarıdır. Blokları almak ve doğrulamak için gerekli anahtarları ve şifreleri saklarlar. Güvenli bir cüzdan bulmak, kripto para birimi satın almanın ve satmanın hayati bir parçasıdır, sanki cüzdanınız güvenli değilmiş gibi kripto paranız çalınabilir. Borsa, kripto varlıklarının transferine ve ticaretine izin vermesi dışında cüzdana benzer. Borsalar bayi görevi görür ve para biriminizi depolar ve siz para birimini alıp satarken onunla çalışır. Güvenli olmayan bir borsanız varsa, onlar da saldırıya uğrayabilir ve kripto paranız çalınabilir. Bu yüzden en iyi değişimi bulmak iyi bir fikirdir. Kripto para biriminin büyümesi dijitalleşti ve parayı görme, işlem yapma ve kullanma şeklimizi değiştirdi. Bugün, kripto para birimi ile dünya çapında işlem yapmak hızlı, kolay ve güvenlidir. Blockchain, birçok kripto para biriminin kalbinde yer alır ve şimdiye kadar yapılmış en karmaşık ve güvenli sistemlerden biridir. Finans dünyasında daha az dolandırıcılığa ve daha fazla şeffaflığa yol açar.

İlginizi Çekebilir