Borsa Emirleri Nelerdir?

Borsa Emirleri Nelerdir?
0

Yatırım yapmak ve paranızın değerlenmesi için borsa seçeneklerini kullanmak istediğinizde her işte olduğu gibi bu işte de temel kavramları bilmeniz oldukça önemlidir. Borsada işlem yapmak dışarıdan bakıldığında bir kaç tıklanma ile çözülecek gibi görünmesine karşılık aslında bilinmesi gereken kavramlar ile doludur. Bunlar arasında en sık kullanılan türler ise emirler olarak adlandırılır. Emirler borsada meydana gelen alım ve satım işlemlerinin talimatlarına verilen isimdir. Talimatları kullanmanız gerekmese bile yine de bilmeniz son derece önemli olacaktır. Borsa emirleri nelerdir? Sorusu bu noktada önemli bir hal alır.

Piyasa Emirleri

Piyasa emirleri olarak adlandırılan emirler alım ve satım konusunda en sık kullanılan emir tipleridir. Eğer karşılıklı olarak bir alıcı ve satıcı karşı karşıya gelirse mümkün olan en iyi fiyattan işlem yapılmasına piyasa emri denir. Alırken en düşük rakamdan almak ve satarken de en yüksek rakamdan satmak olarak açıklanabilir. Takas anında bile değişen fiyatlar olduğundan dolayı bu emirler için belli bir yüzde söz konusu olması mümkün değildir. Alıcı ve satıcı olduğu müddetçe bu emir hemen gerçekleşecek emir türlerinden bir tanesi sayılır.

Limit Emirleri

Piyasa emirlerinden farklı olarak limit emirleri daha gelişmiş emirlerdir. Limit emirlerinde emirlerin gerçekleştirilmesi için belli bir limit oranının yakalanması gerekir. Belli bir hisse senedine 90 dolar olacak şekilde limit koyulduğunda bu hisse senedini almak için bir emir oluşturulması halinde 90 doların altında olmadıktan sonra herhangi bir şekilde işlem yapılması mümkün olmaz. Bunun için emirlerin anında gerçekleşen piyasa emirlerinden farklı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Dur Emirleri

Piyasada belirli bir fiyat limiti oluşturulmasına ve çıta koyulmasına stop emirleri adı verilir. Stop emirleri belirlenen fiyat aralığına ulaşılmasından sonra devreye girer. Piyasa emri gibi uygulanması söz konusudur. Dur emirlerinin belli bir çıtadan sonra gerçekleşeceğinin garantisi olmasa da piyasa emirleri kadar etkili olduğu söylenebilir. Bu kavramların bilinmesi işlem yapan kişilerin kolaylıkla borsada var olmasına neden olacağından dolayı son derece önemlidir. Bunun için bilinmesi gerekli olan kavramlardır.

İlginizi Çekebilir