Borsa Hakkında Sıfır Bilgisi Olanlara Önemli Tavsiyeler

Borsa Hakkında Sıfır Bilgisi Olanlara Önemli Tavsiyeler
0

Borsa, yeterli bilgi ve araştırma doğrultusunda oynandığı zaman yüksek gelir getiren bir yatırım aracıdır. Değerli evraklar borsada arz talep ile alıcı bulur. Hisse senedini satmak isteyen kişi ile almak isteyen kişi karşı karşıya gelmez. Verilen emirler doğrultusunda alışveriş işlemi gerçekleşir. Borsa hakkında sıfır bilgisi olanlara önemli tavsiyeler için yazımızı dikkatli okumanız ve yeterli bileğiyle sahip olmanız gerekir.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsada yatırım yapmayı planlıyorsanız borsa hakkında bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Borsa hisse senetleri ile işlem görür. Her şirket hisse senedi çıkaramaz. Bunun için bazı özel izinler alınması ve kuralların yerine getirilmesi gerekir. Borsada ilk dikkat edilecek kural geçiminizin dışında kalan parayı kullanmak olmalıdır. Yani bir köşeye ayırdığınız para olmalıdır. Borsa risk demektir. Risk alarak kazanabilir veya kaybedebilirsiniz. Bilgi sahibi olduktan sonra kendinize bir aracı kurum belirleyin ve hisse senedi alım satımına başlayın.

Aracı Kurum Nedir?

Hisse senedinin alım satım yapılabilmesi ancak aracı kurum ile olur. Aracı kurum olarak çalışan bazı şirketler müşterilerine bilgi ve tavsiye de verirler. Alınan ve satılan her hisse senedi için komisyon alırlar. Bankalar da birer aracı kurumdur. Bankanızı aracı kurum olarak belirlemek isterseniz, bankanızdan borsa hesabı açtırmanız gerekir. Daha sonra internet bankacılığını kullanarak hisse senedi alım satımı yapabilirsiniz. Emir verebilir ve verdiğiniz emirin gerçekleşip gerçekleşmediğini yine bankadan öğrenebilirsiniz.

Borsadan Para Kazanılır Mı?

Herkesin ilk yanılgısı borsadan çok büyük paralar kazanıldığı yönündedir. Borsadan para kazanmak mümkündür, ancak borsa ile içli dışlı olmak ve sürekli takipte kalmak şartıyla para kazanabilirsiniz. Hisse senetlerini iyi takip etmek ve şirketlerin güncel haberlerini kaçırmadan okumak önemlidir. Ülkemizde ki borsa siyasi olaylardan çok çabuk etkilenen bir borsadır. O yüzden güncel, siyasi olaylar borsaya yön verebilir. Size tavsiyemiz öncelikle sanal borsada sanal para ile oynayın. İyice deneyim kazandıktan sonra borsa hesabı açarak gerçek paranız ile oynamanızdır. Borsada en akıllı seçim uzun vade olmalıdır. Doğru tercihler yaparak uzun vade bekleyin.

İlginizi Çekebilir