Borsa İçin Genel Yatırım İpuçları

Borsa İçin Genel Yatırım İpuçları
0

Bireylerin nakit varlıklarının değerini artırmak veya korumak maksadıyla başvurduğu modern yatırım araçlarından biri borsadır. Borsada halka arz edilen hisse senetlerine yatırım yapan kimseler, o hisse senedin sahibi olan şirkete ortak olmuş sayılırlar. Böylece, şirketin karlılık oranına bağlı olarak hissedarların da elde ettiği yıllık kazanç artar. Bu nedenle borsada doğru bir yatırım yapmak için orta ve uzun vadeli bir yatırım stratejisi izlenmelidir. Bu şekilde bir yaklaşım, ilgili şirket hissesinde yaşanan fiyat artışları ve şirketin dağıttığı yıllık kar payından yararlanma oranını artıracaktır. Bu konuda faydalı olabilecek borsa için genel yatırım ipuçları ise 3 başlık altında açıklanabilir:

Borsa Öncesi Temel Borsa Bilgileri Kazanılmalıdır

Borsada yatırım yapmayı düşünen birisinin kazanmak yapması gereken ilk faaliyetler arasında sermaye ve borsa piyasaları hakkında genel bilgiler edinmektir. Bunun için bu konu ile ilgili internetten araştırmalar yapma, çeşitli kitap ve ekonomik dergileri okuma faydalı olacaktır. Ayrıca bazı temel borsa terimlerinin ve alım satım yöntemlerinin öğrenilmesi de çok önemlidir. Bu sayede yapılacak daha bilinçli bir yatırım sonucunda öngörülen kazançların elde edilmesi daha kolay olacaktır.

Yatırım Uzmanlarından Mutlaka Yardım Alınmalıdır

Borsa yatırımı öncesi tecrübeli kişilerin ve borsa uzmanların görüşlerine başvurmak önemlidir. Yatırım uzmanlarının teknik ve temel analiz değerlendirmelerini dikkate almak, piyasaya giriş yapılacak zamanı ve uygun yatırım vadelerini belirlemek çok önemlidir. Bu görüşler ışığında yapılacak bir borsa yatırımı daha sağlam ve kazançlı olacaktır.

Sermayenin Sadece Belirli Bir Kısmı İle Yatırım Yapılmalıdır

Borsaya yeni başlayan birisinin, fazla riske girmemesi ve sermayesinin sadece belirli bir kısmıyla işlem yapması çok önemlidir. Bu konuda uzmanların genel görüşü sermayenin dörtte birinden fazlasının yatırım için ayrılmamasıdır. Ayrıca, borsa yatırımı için farklı sektörlere ait hisselere yatırım yapılmayarak risk azaltılmalıdır. Bunun için, yıllık kazanç oranı ve buna bağlı olarak temettü verimliliği yüksek olan sanayi, gıda ve hizmet sektörü gibi pek çok farklı sektörlere yatırım yapılmalıdır.

Son olarak, uzmanlar tarafından önerilen uzun vadeli yatırımların daha risksiz ve kazançlı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü borsada günlük veya haftalık alım satım gibi çok kısa vadeli işlemlerin yatırımcıyı zarara uğratma ihtimali genelde daha yüksektir.