Borsa İşlem Hacmi Nedir?

Borsa İşlem Hacmi Nedir?
borsa islem hacmi nedir
0

Borsa yatırım yapmak isteyenler için her zaman önemli bir yol olmuştur. Tüm dünya üzerinden alıcı ve satıcıların buluşturulduğu alanlar olarak düşünmek anlaşılır olması açısından son derece önemlidir. Menkul kıymetlerin alım ve satımlarının yapıldığı, alıcı ve satıcının sanal olarak bir pazarda buluştuğu işlemler bütününe borsa denebilir. Borsa işlemlerden meydana gelir. İşlemler ise alım ve satımları barındırır. Borsa işlem hacmi nedir sorusunun cevabı ise yine alım ve satımlara bağlı olarak açıklanabilir. Borsalarda el değiştiren tüm değerli evraklar birer işlem olarak kabul edilmelidir. İşlem hacmi kavramı da bundan hareket ederek açıklanabilir.

İşlem Miktarı ve Fiyatı

İşlem hacmi kavramını anlamak için öncelikle işlem miktarı ve fiyatı kavramlarının bilinmesi daha iyi olacaktır. İşlem hacmini oluşturan bu temel kavramlar borsanın da temel işlemleridir. Bir borsada meydana gelen işlem miktarı denildiğinde anlaşılması gereken belli bir sürede gerçekleşen seanslarda veya dönemde el değişimi yani alım ve satım yapılan menkul kıymet sayısı olarak açıklanabilir. İşlem fiyatı ise bir menkul kıymetin alındığı ve satıldığı, emirlerin yerine getirildiği piyasa fiyatı olarak açıklanabilir.

İşlem Hacmi Kavramı

İşlem hacminin ortaya çıkması için ise bahsedilen iki kavram olan menkul kıymet sayısı ve menkul kıymet birim fiyatına ihtiyaç duyulur. Borsada meydana gelen işlemlerin sayısı ve bu işlemler için harcanan paranın ne kadar olduğu sorularına cevap vererek borsanın işlem hacminin ne olduğunu da anlamak mümkün hale gelir. İşlemler akıp giderken ve sayısız şekilde akış sağlanırken bir borsa yatırımcısı açısından önemli bir kavram olup olmadığı da merak edilebilir. Bu durum yatırımcının ne kadar büyük işlem düşündüğüne göre değişen bir soru olarak cevaplanmalıdır.

Önemli Midir?

Borsa işlem hacmi borsa yatırımcıları açısından son derece önemli olabilir. Çünkü borsa işlem hacminin düşük olması borsada alım ve satımların yani hareketliliğin az olduğu anlamına gelir. Bu durumda yatırımcı farklı kaynaklar ve yatırımlar bulmakta sorun yaşayabilir. Bunun için borsaya katılmadan ve yatırım yapmaya başlamadan önce borsanın işlem hacmi mutlaka araştırılmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap