Borsa Mantığı Nedir?

Borsa Mantığı Nedir?
0

Borsa piyasasında farklı finansal yatırım ürünleri bulunur. Borsa piyasası içerisinde hisse senedi, döviz, yatırım fonları, bono gibi farklı ticari enstrümanlar yer alır. Borsadan bahsedildiği zaman hisse senedi yatırımı hemen akla gelir. Bu sebeple borsa mantığı öğrenmek yatırımcılar için önemlidir.

Borsa Nedir?

Borsa, halka arz olmuş piyasada işlem yapan şirketlerin hisselerinin alınıp ve satıldığı, ticaretinin yapıldığı bir platformdur. Hisse senedi ve farklı enstrümanlar alınıp satılarak kâr elde etmeye çalışılır. Borsa yatırımcılarının ortak amacı kısa ve uzun vadede almış oldukları hisse senedi üzerinden kâr elde etmektir.

Var olan hisselerini piyasaya süren halka arz şirketler için de borsa ihtiyacını gidermenin bir yoludur. Şirketler büyüyebilmek için bir sermayeye ihtiyaç duyarlar. Bu sermaye ihtiyacını borsadaki hisselerini dağıtarak karşılayabilme şansına sahip olurlar. Borsayı tam tanımlayacak olursak, ticari bir malın şirketler tarafından halka arz ederek piyasa kuralları içerisinde alınıp satılmasını sağlayan bir sistemdir.

Uluslararası piyasalar olarak Hong Kong, Tokyo ve Londra sıralanabilir. Ülkelerin borsa piyasaları vardır. Yatırımcı emirleri aracı kurumlar ile piyasaya aktarırlar. Borsa piyasası ile yatırımcılar arasında köprü görevi gören kurumlar çeşitli hizmetlerde verirler.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsa piyasasından kâr elde etmek oldukça önemlidir. Piyasada işlem gören enstrümanlardan bir tanesine sahip olmak gerekir. Sahip olunan bu mal varlığı, doğru yerden alınıp fiyat yükselince satılmışsa kâr elde edilmiştir. İlerleyen zamanlarda piyasa yukarıya gider ve sahip olunan şirketin hisseleri piyasaya uyum sağlarsa kâr elde edilmiş olur. Fakat piyasada düşüş yaşanırsa zarar edilmiş olur. Hissenin ne zaman alındığı çok önemlidir.

Borsanın Temel Mantığı Nedir?

Borsanın temel mantığı, borsada para kazanmak demektir. Hissenin fiyatı düşükken almak ve piyasa alış fiyatından yüksekken satmak demektir. Alış ve satış arasındaki fiyat farkı kâr olarak kalmaktadır. Yatırımcı hemen olunmaz. Yılların birikimi ve deneyimi önemlidir. Hiçbir yatırımcı zarar etmeden kâr elde edemez.

Yatırımcı, yatırım yapma sürecinde strateji geliştirir. Bu stratejiler doğrultusunda hareket eder. Farklı yatırım stratejisinde bulunur. Yatırımcılar tercihine göre vade, hisse gelir beklentisi alma gibi farklı kollara ayrılır. Şirketler, para kazanabilmek için borsa piyasasında bulunurlar. Borsa, sermaye kaynağı olarak görülür.

İlginizi Çekebilir