Borsa Para Kazanma Rehberi

Borsa Para Kazanma Rehberi
borsa para kazanma rehberi
0

Yaygın yatırım araçları haline gelen borsanın, günden güne müşterileri artmaktadır. Bununla beraber borsa para kazanma rehberi de rağbet görmektedir. Genç ve yeni nesil yatırımcıları bünyesinde daha çok barındırmaktadır. Orta yaş üzeri kesim borsa işlerine çekimser davranmaktadır.

Borsadan Para Kazanma Yolları

Borsadan para kazanmak için ilk baş borsanın nasıl bir yatırım aracı olduğu bilinmelidir. Borsadaki hisselerin nasıl yükselip, nasıl düştükleri öğrenilmelidir. Borsada, Sermaye Piyasası Kurulu’nun önceden belirlemiş olduğu taban ve taban oranları vardır. Bu oranlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bu oran şimdi %10 olarak uygulanmaktadır. Bir hisse bir günde en fazla %10 yükselir ve düşer. Ülkeden ülkeye değişiklik gösterir.

Sosyal medya üzerinden borsa konusunda isim yapmış sayfalar takip edilebilir. Bu sayfaların vermiş olduğu tavsiyelerin hepsine uymayın fakat kulak ardı da etmeyin. Hesap açtırdığınız banka veya aracı kurumunun komisyon oranlarına bakmanız gerekir. Komisyon oranları çok küçük görünse de, gün içerisinde birçok işlem yaptığınızda kayda değer bir para yapmaktadır. Uzun vade yatırımcılar için komisyon oranı çok önemli değildir. Fakat borsada yer alan al satçılar için önemlidir.

Borsada Kaybedilir Mi?

Borsada çok hızlı para kazanmanın yanında çok hızlı da para kaybedilir. Borsada dört kategoride hisse senedi çeşidi vardır. Bu çeşitler A’dan D’ye kadardır. Bu harfler hisse senedinin güvenirliğini belirtir. En güvenli A, en güvenilmez D’dir.

A grubu hisse senetleri ile borsada işlem yapmaya özen gösterin. Fakat temettü veren şirketlerin hisselerini almayı tercih ederseniz daha çok kazanırsınız. Hissenize güveniyorsanız anlık düşüşlere takılıp hisse senedinizi satmayın.

Borsadaki Riskler Nelerdir?

Borsada bazı risklerde vardır. Bu riskler aşağıdaki gibidir;

  • Almayı istediğiniz hissenin, taban yapması durumunda o hisseyi almayın. Sonraki günlerde hareketini gözlemleyin.
  • Spekülatörlerin fazla olduğu hisselerden uzak durun.
  • Stop denilen emniyet mekanizmasını uygulayın. Belli seviyenin altına hisse düşmesi durumunda, daha fazla zarar etmeyeceğiniz mekanizma kurun.

Bu risklere dikkat ettiğinizde borsadan para kazanma olasılığınız yüksektir. Fakat bu riskleri göz aldı ederseniz borsadan para kazanamazsınız. Daha fazla zarar edersiniz, bu durum ile karşılaşmak istemezsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap