Borsa Uzmanlarının Tavsiyeleri

Borsa Uzmanlarının Tavsiyeleri
0

Borsa çok ciddi kazançlar sağlamaya vesile olan oldukça popüler bir yatırım platformudur. Borsa sayesinde halka arz edilmiş olan istenilen şirkete hisse senedi alarak ortak olmak mümkün. Bu platform da yatırım yapmak, para kazanmak uzmanlık isteyen ya da uzman birisinden tavsiye alınarak yapılması gereken bir yatırım türüdür. Rastgele yapılan bir yatırım zarar ile sonuçlanması olağandır. Bu bakımdan borsa uzmanlarının tavsiyeleri burada kendisi uzman olmayan yatırımcılar için oldukça önemlidir. Peki, Borsa Uzmanlarının Tavsiyeleri nelerdir?

Teknik Analiz Yöntemi İle yatırım Yapmak

Uzmanlar borsa yatırımlarının duygusal değil belli bir temele dayanarak yapılmasını tavsiye etmektedirler. Bu temelin başında analiz yapmak gelmektedir. Alınacak hisse senedinin analizi mutlak surette yapılmalıdır. Bu analizler piyasada 2 kısım olarak nitelendirilirler. Bunlardan birincisi teknik analiz denilen analiz biçimidir. Teknik analiz hisse senedinin rutin yapmış olduğu hareketleri tekrarlayacağı düşüncesi ile yapılan analizdir.

Hisse senedinin belirlenen periyot içerisinde destek ve direnç noktaları bulunmaktadır. Destek noktası belirlenen zaman aralığında görmüş olduğu en alt noktadır. Direnç noktası ise belirlenen zaman aralığında hisse senedinin görmüş olduğu en üst noktadır. Bu iki noktada birkaç kez test edilmiş fakat aşılamıştır. Bu alışamama üzerine kurulmuş olan metoda teknik analiz yaparak yatırım yapma metodu denilmektedir. Dünya piyasalarında da çok fazla kullanılan bir metottur.

Temel Analiz Yöntemi İle Yatırım Yapma

Uzmanların tavsiye ettiği bir diğer yöntem de temel analiz yapmak sureti ile yatırım yapmaktır. Bu metot teknik analiz yönteminden oldukça farklıdır. Alınması düşünülen hisse senedinin bulunduğu ülkenin ekonomik durumu, ülke yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar, dünya üzerinde etkisi bulunan ülkelerin yaptığı açıklamalar gibi güncel ekonomik durumları takip etmek sureti ile yapılan yatırıma denilmektedir. Burada en önemli olan husus alınacak hisse senedi ile ilgili olan haberlerdir. Örneğin bir çimento şirketinin hisse senedi alınmak isteniyor ise yapmış oldukları ihaleler, devlet nazarında çimento ile ilgili yapılan çalışmalar gibi durumları göz ardı etmeden bu verilere göre yapılan yatırım tarzıdır.

Hangi Analiz Daha Fazla Tavsiye Edilir?

Bu yatırım türünü teknik analize nazaran uzmanlar daha fazla tavsiye etmektedirler.

İlginizi Çekebilir