Borsa Yatırımında Doğru Zaman Ne Zaman?

Borsa Yatırımında Doğru Zaman Ne Zaman?
0

Borsa; yatırım yapılabilen, yatırım sonucunda kar veya zarar elde edilen, kimileri için ana geçim kaynağı, kimileri için ise ek yatırım olanağı olan bir alandır. Borsa üzerinde çok sayıda piyasa değeri bulunurken, her piyasa değeri için doğru yatırım zamanı da farklıdır. Bu nedenle; borsa yatırımında doğru zaman nedir, bu zaman hangi unsurlar sonucunda değişir, konuları bilinerek yatırım yapılmalıdır.

Borsa Yatırımında Doğru Zamanı Neler Belirler?

Borsa yatırımı için doğru zamanın belirlenmesi, birçok değişkenin hesap edilmesi sonucunda yapılmalıdır.

Bu değişkenler ise:

  • Gündemde olan durumların piyasalara yansıma yapıp yapmadığı
  • Yatırım yapılan piyasa değerinin mevsimsel olarak değişip değişmediği
  • Stok olaylarının ve stok araçlarının öne sürülüp sürülmemesi

Gibi değişkenler, borsa yatırımı için doğru zamanın değişmesine neden olacaktır.

Borsa Yatırımında Doğru Zaman Nasıl Şekil Alır?

Borsa yatırımı için doğru zaman, borsa içi piyasalara göre değişir. Bu değişim ve zaman aralığı, her piyasa yatırımı için de farklıdır. Örnek olarak, borsa içerisinde yer alan altın piyasasına yatırım yapılmak istenebilir. Bu piyasanın en hareketli olduğu zamanlar; düğünlerin sıklıkla yapıldığı, kutlamalara ağırlık verilen ve toplu alımların en sık gerçekleştiği yaz aylarıdır.

Talebin fazla olması nedeniyle de, yaz ayları altın piyasası için en yüksek değerlerin görüldüğü zamanlardandır. Doğal olarak, altın piyasasına yatırım yapmak isteyen kişinin yaz aylarında altın alımı yapmaması; elinde bulunan altını yüksek değerlerde satması gerekir. Bu örnek, tüm borsa içi piyasalarda benzer şekilde yaşanacaktır.

Borsa Yatırımında Doğru Zaman Nedir?

Borsa yatırımı için doğru zaman, kar elde etmeye yönelik alımın yapılması gereken zamandır. Yani, borsa içi piyasanın en durgun olduğu ve alım gücü olmasına rağmen alımın sağlanmadığı zamanlardır. Borsa yatırımının doğru zamanını tam bir tarih olarak ifade etmek doğru sonuçları ortaya çıkarmayacaktır.

Bu nedenle; borsa değişimlerinin incelenmesi, uzman görüşlerinin ve tahminlerinin göz önünde bulundurulması, piyasa yorumlama eğitimlerinin tamamlanması gerekir. Tüm bu gerekenler yerine getirildiği zaman, borsa yatırımı için en uygun olan ve en doğru olan zamanın belirlenebildiği fark edilecektir.

İlginizi Çekebilir