Borsada Fark Ne Demektir?

Borsada Fark Ne Demektir?
fark n
0

Borsa, kendi içerisinde çok sayıda terimi olan ve farklı değişkenleri ifade eden ekonomik bir sistemdir. Borsa üzerinde çok sayıda tabir söz konusu olurken, borsada fark tabiri; sıklıkla araştıran, kimi insan için kafa karıştırıcı olarak bulunabilen, ancak basit anlamlı bir kavramdır. Borsa üzerindeki farkın en net şekilde anlaşılması amacıyla; bu tabirin hangi tanıma denk olduğu, borsadaki farkın ne işe yaradığını da anlamak gereklidir.

Borsada Fark Ne Anlama Gelir?

Borsada farkın en kısa ve anlaşılır tanımı; aynı yatırım alanındaki alım ücretiyle satım ücreti arasında bulunan ve para değeri olan farktır. Örnek olarak; dolar için bildirilen ve değişim halinde olan alış ve satış fiyatları vardır. Alış fiyatı, kuyucuların ve bankaların kabul edecek olduğu dolar ücretine denk gelir. Satış fiyatı ise kuyumcular ve altın satıcıları tarafından insanlara satışı sağlanan altın ücretidir. İki fiyatın arasında, her piyasa birimi için farklı oranlarda fiyat farkı bulunur. Bu fark, borsa farkı olarak adlandırılır.

Borsada Fark Ne İşe Yarar?

Borsa farkının işe yarama alanı, hem piyasa birimi üzerinden satış yapan hem de bu birimlerden alım yapan insanların kar etmesini sağlamaktır. Satış yapan kişiler, daha önceden almış oldukları piyasa araçlarının; korunmasını, satışa sunulmasını, stok yapılmadan insanlara verilmesini sağlar. Bu iş için harcanan zamanın ücreti ise, borsa farkı sayesinde kapatılmış olur. Doğal olarak, fark ücretini ödeyen insanların ek olarak hizmet bedeli ödemelerine gerek yoktur.

Borsada Fark Nerelerde Geçerlidir?

Borsadaki fark, tüm borsa içi yatırımlarda görülecek bir farktır.

Bununla beraber, borsa farkının olduğu piyasalar:

  • Altın piyasası
  • Dolar piyasası
  • Forex piyasası

Başta olmak üzere, kar getiren her piyasa biriminde vardır. Borsa farkının her birinde farklı değerlerde olmasının nedenleri ise; her birimin değerinin ve satış fiyatının farklı olması, yapılan eğilimlerin farklı olması nedeniyle arz ve talep ilişkisinin de değişken olması ve maliyetin farklı olması gibi nedenlerdir. Borsada farkın bilinmesi, alınacak olan piyasa içi araçların hangisine yatırım sağlanacak olduğunun tespitinde gerekli ve önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap