Borsada Viop Nedir?

Borsada Viop Nedir?
0

Borsada işlem yapmak isteyenler, hisse senetlerinin yanı sıra viop’da da işlem yapmayı istemektedir. Bu nedenle de borsada viop nedir? sorusuna yanıt aramaktadır.

Viop Nedir?

Viop, borsa İstanbul bünyesinde olan ve vadeli işlem ve opsiyon piyasası kelimelerinin kısaltması olan, vadeli sözleşmelerin işlem gördüğü piyasaya denmektedir. Vadeli işlem sözleşmeleri ise, sermaye piyasasında işlem gören bir aracı, ileri bir tarih vadeli olarak, önceden tespit edilen fiyatlardan alma ve satma işlemine deniyor. Viop’ta da işlem yapabilmek için, hisse senetlerinde olduğu gibi, bir aracı kurumla anlaşmak ve onun üzerinden alım satım yapmak gereklidir. Viop işlemlerinde, bireysel kullanıcıların karları üzerinden, % 10 stopaj vergisi alınmaktadır.

Viop’ta Hangi Ürünler İşlem Görmektedir?

Viop’ta işlem gören ürünler şunlardır;

1. Pay vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri

2. Endeks vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri

3. Döviz vadeli işlem sözleşmeleri

4. Kıymetli madenler vadeli işlemler sözleşmeleri

5. Emtia vadeli işlem sözleşmeleri

6. Enerji vadeli işlem sözleşmeleri

7. Yabancı endeksler vadeli işlem sözleşmeleri

8. Dolar/TL (USDTRY) opsiyon sözleşmeleri

Viop’ta ayrıca işlem kodları da bulunmaktadır ve bunların açıklamaları şu şekildedir;

1. F: sözleşme grubu (vadeli sözleşmeler)

2. XAUTRY: dayanak varlık kodu (gram TL)

3. M: mini sözleşme bilgisi kodu

4. 0317: vade tarihi (örn: Mart 2017)

Viop Avantajları Nelerdir?

Viop, yatırımcılara cazip gelen, şu avantajları sağlamaktadır;

1. Kaldıraç kullanma: viop’ta kaldıraç kullanılarak, daha düşük teminatlar kullanarak, çok daha yüksek işlem hacmine ulaşmak mümkün olmaktadır.

2. Riskten korunabilme: bu piyasa yatırımcıları, daha sonraki zamanlarda ortaya çıkabilecek ani fiyat yükselme ve düşüşlerinden korumaya imkân tanımaktadır. Yatırımcılar, bu piyasa üzerinden, değişik vadeler kullanarak işlem yapıp, riskleri azaltabilirler.

3. Erişim kolaylığı: viop piyasasına, internet üzerinden çok kolay ulaşılabilir. Ayrıca, akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamalar sayesinde de, piyasa incelenebilmekte ve her türlü işlem yapılabilmektedir.

4. SWAP ücreti bulunmuyor: yatırımcılar bu piyasadaki pozisyonlarını, taşıma ücreti ödemek zorunda kalmadan devam ettirebilmektedir. Bu da yatırımlarını özellikle uzun vade için yapanlara, oldukça avantaj sağlamaktadır. Yatırımcıların teminatları da günlük repo oranı ile nemalandığından, bu da ayrı bir avantaj sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir
b-y