Borsada Yapabileceğiniz Forward İşlemler Nelerdir?

Borsada Yapabileceğiniz Forward İşlemler Nelerdir?
0

Borsada yatırım yapmak ve kazanç elde etmek için döviz cinsine bağlı olan işlemlere yönelmek de ağırlıklı olarak yapılan bir işlemdir. Bu işlem türleri genelde döviz kredisi gibi döviz cinsinden işlem yapan şirketlerin ihracat sırasında risklerini aza indirmek için yaptıkları işlemlerde kullanılır. Esas olarak bakıldığına mantığı anlaşmada belirtilen fiyat ve orandan dövizin bugünden belirlenen rakam üzerinden ileri tarihte alım ve satımını gerçekleştirmektir. Borsada yapabileceğiniz forward işlemleri nelerdir? sorusunun cevabının önemli olmasının nedeni de riski azaltmak için yapılan işlem olmasından kaynaklanır.

Nedir?

Forward işlemleri döviz yükümlülüğü bulunan şirketler için son derece önemlidir. Borsada yapılmasına ek olarak tezgahüstü olarak belirtilen ve yapılan işlemlerin başında da gelir. Bir şirket forward işlemine başvurarak ileri tarihte ödemesi gereken döviz borcunun riskini azaltma yoluna gitmiş olur. Belirlenen bir tarihte bugünden belirlenen fiyat üzerinden alım ve satım yapılır. Bu da şirketin kasasından ne kadar para çıkacağını en başından bilmesine neden olur. Aksi durumda nakit akışında sorun olması veya ciddi nakit sıkıntılarının yaşanması gibi olasılıklar meydana gelebiliyor.

Nasıl Yapılır?

Borsada yapılacak olan forward işleminin mantığında kurun sabitlenmesi vardır. 1 yıl vadeli şekilde dolar kredisi alan bir şirkete yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Bugünkü kur 4.50 olarak kabul edildiğinde 1 yıl sonunda şirket size 6 üzerinden dolar kuru belirleyerek riskini azaltmış oluyor. Bu sayede anlaşma imzalayarak gerekli olan doları şirketin bir sene sonra ne kadar ücret ödeyerek satın alacağını kararlaştırmış olursunuz. Ayrıca siz de garanti kazancınızın ne olduğunu bilerek yatırım yapabilirsiniz.

Vade ve Oran

Borsada veya bankada yapacağınız forward işlemlerinde vade ve oranlar sürekli değişkenlik gösterir. Bunun için analizleri iyi takip etmek ve buna göre yatırımda bulunmak son derece önemlidir. Yatırım noktasında banka ve şirket araştırması önemlidir. Bu sayede yatırımınızın vadesi sonunda size ne kadar kazanç olarak geri verileceği de kesinleşmiş olur. Belli bir süre paranın veya doların bağlanması söz konusu olduğundan dengesiz kurlara karşı dikkatli olunmalıdır.