Borsaların Ekonomiye Katkıları ve Görevleri Nelerdir?

Borsaların Ekonomiye Katkıları ve Görevleri Nelerdir?
0

Borsalar alıcı ve satıcıların bir araya geldikleri ama resmi anlamda alım ve satım yaptıkları yerler anlamına gelir. Eskiden değerli evrakların alım ve satımlarının gerçekleştirildiği bir alan yoktu. Bunun yerine 15 veya 16. yüzyılda sokakta veya bilinmeyen yerlerde yapılan işlemler güvensiz ve kuralsız işlemler olarak yapılmaya devam ediyordu. Borsaların kurulması ve bu işlemlerin bir kurala bağlanması daha iyi ekonomik etkilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Borsaların ekonomiye katkıları ve görevleri nelerdir? tarzında soruların sorulmasının temelinde de bu anlayışı ve işleyişi anlamak gelir. Borsalar ekonomiler ve şirketler için son derece önemlidir.

Şirketlerin Yatırım Yapması

Anonim şirketlerin yatırım yapması veya şirketlerine finansman sağlaması için oldukça önemli olan alanların başında borsalar gelir. Çünkü borsalar her zaman şirketlerin hisselerini veya değerli evraklarını satın almak isteyen yatırımcıları sağlamak için kullanılır. Yatırımcılar yabancı olduklarında ise ülkeye döviz girişi olmasını sağlar. Bunun için gerekli yatırım ve büyüme adına hisse senedi satımlarının yapılması borsanın işlevsel olarak başarılı olması anlamına gelir.

Yeni Yatırımlar

Borsadan elde edilen ekonomik gelirlerin temelde alım ve satımdan kaynaklandığı bilinir. Bunun sonucunda ise borsanın ekonomik katkıları ortaya çıkmaya başlar. Borsa yeni yatırımlar yaparken firmaların gelir elde etmesinde yardımcı olur. Yatırımcılar bulunur. Şirketler ise daha çok ekonomik yatırım yapmak için gereken geliri elde etmiş olurlar. Bu durum ekonominin de rahatlamasına ve büyümesine neden olur. Çünkü ekonomilerde yeni yatırımlar yapılması her zaman yeni gelişimler, yeni istihdam ve iş kolları anlamına gelir.

Nakit Para ve Rekabet

Borsaların görevlerinden ve yararlarından bir tanesi de elinizdeki varlıkların nakit paraya çevrilmesine olanak tanımaktır. Nakit paraya ihtiyaçları olan şirketlerin borsada yüksek miktarda bulunan akıştan yararlanması söz konusu olur. Rekabetin yaşanmasından dolayı da küçük şirketlerin hisse senetleri kadar büyük şirketlerin hisse senetlerinin işlem görmesi de mümkün bir hal alır. Bu sayede ekonomide daha çok iş hacmi ve daha çok yatırım oluşması da söz konusu olacağından dolayı ekonomide iyileşme olması beklenir.