Borsanın Cazibesi

Borsanın Cazibesi
0

Borsada işlem gören hisse senetlerini ihraç etmek, almak ve satmak için var olan kamu piyasalarını ifade eder. Hisse senetleri, bir şirkette kesirli mülkiyeti temsil eder. Ve hisse senedi piyasası da, yatırımcıların bu tür yatırım amaçlı varlıklarının mülkiyetini alıp, satabileceği bir yerdir. Şirketlere kamudan sermayeye hızlı bir şekilde erişme imkanı verdiği için, verimli işleyen bir bu işlemler ekonomik gelişme için kritik olarak kabul edilir.

Amaçları

İlk Amaç

Borsa iki önemli amaca hizmet ediyor. İlki, işletmelerine fon sağlamak ve genişletmek için kullanabilecekleri şirketlere sermaye sağlamaktır. Borsaların hizmet verdiği ikincil amaç; yatırımcılara, hisse senedi satın alanlara, halka açık şirketlerin karlarını paylaşma fırsatı vermektedirler.

İkincil Amaç

Yatırımcılar, stok alımından iki şekilde faydalanabilmektedirler. Bazı hisse senetleri düzenli temettü öderler. Yatırımcıların hisse senedi alımlarından kar elde etmesinin bir başka yolu da, hisse senedi fiyatı, alış fiyatından yukarıya çıkarsa, bu hisse senetlerinden kar elde edilir. Örneğin, bir yatırımcı bir şirketin hisselerinin hisselerini 10 TL ‘lik bir hisseyle satın alırsa ve daha sonra da hisselerin fiyatı 15 TL’ ye yükselirse, yatırımcı hisselerini satarak yatırımlarından% 50 kar elde edebilir.

Riskler

Gerçek şu ki; borsaya yatırım yapmak risk taşır. Ancak disiplinli bir şekilde ele alındığında, birinin net değerini arttırmanın en etkili yollarından biridir. Bir kişinin evinin değeri, tipik olarak ortalama bir bireyin net kazancının büyük bir çoğunluğunu oluştururken, zengin ve çok zenginlerin çoğu genellikle borsadan kazanacakları servetlere sahip olurlar.

Borsada Arz Talep

Bireysel ve kurumsal yatırımcıların halka açık bir yerde hisse almak veya satmak için bir araya geldiği yerler borsadır. Günümüzde bu borsalar elektronik pazarlar olarak mevcuttur.

Hisse fiyatları, alıcı ve satıcıların sipariş vermesiyle, piyasadaki arz ve talep tarafından belirlenir. Sipariş akışı ve teklif sorgusu marjları, düzenli ve adil bir pazar sağlamak için genellikle uzmanlar veya piyasa bilirkişileri tarafından sağlanır.

Şirketler Neden Hisse Satıyor?

Şirketler fonların büyümesini sağlamak için hisse senedi satarlar. İnsanlar piyasada ihtiyaçlarını satın almak istediklerinde, ya genellikle kişisel kredilerle veya kredi kartlarıyla para öderler. Şirketi yeterince büyüttükten sonra banka kredisi alabilirler. Ayrıca bireysel yatırımcılara tahvil satabilirler.

Sonunda, işi bir sonraki aşamaya taşımak için daha çok paraya ihtiyaçları olur. O zaman, ilk halka arz olarak adlandırılan ilk hisse senetlerini satarlar. Bu gerçekleştiğinde, hiçbir şirket şirketi satın almış olmaz, çünkü hissedarlara pay satmıştır. Özellikle Amerika borsaları çok sofistike olduğu için, bu gibi yurt dışı ülkelerde bir şirketin halka açık olması diğer seçenekleri uygulamaktan daha kolaydır. Büyümek isteyen firmalara destek verildiğinden, ekonominin de büyümesi sağlanmış oluyor.

Şirketlerin para biriktirme ihtiyacı ve yatırımcıların bu alım satım, yatırımlardan kar elde etmeleri, borsaları ayakta tutan en büyük unsurdur.

İlginizi Çekebilir