Çift Yarık Deneyi ve Şaşırtıcı Sonucu

Çift Yarık Deneyi ve Şaşırtıcı Sonucu
0

Çift yarık deneyi şaşırtıcı deney sonucu ile bilinmesi gereken önemli bir tarihi olay. Bu deneyin gizemi halen açıklayabilmiş değil.

Kuantum fiziği, normal fizikten farklı bir şekilde işliyor. Bildiğimiz fizik kurallarına göre oldukça farklı bir dünyaya kapılarını açan kuantum evreni, halen tam olarak çözülebilmiş değil. Şu şekilde bir örnek verebiliriz. Eğer elma havada ise yere düşer. Bu gerçek fiziğin bir sonucu. Kuantum fiziğinde ise eğer elma havada ise hem yere düşebilir hem düşmeyebilir. Belki de hiç orada olmamıştır.

Çift Yarık Deneyi

Bu deney hem normal fizik ile hem de kuantum fiziği ile yapılan bir deney olarak karşımıza çıkıyor. Deneyin neden ilginç olduğunu birazdan anlayacaksınız. Öncelikle ilk deneyden bahsedelim. Uzmanlar bir top alarak o topu tek delikten geçiriyor. Bu doğrultuda duvarda tek bir çizgi oluşuyor. İki delik olduğunda da iki çizgi oluşuyor. Aynı deneyi ışık ve su dalgası ile yapan bilim insanları ikisini de önce tek delikten geçiriyor. Sonuç olarak su tek dalga oluştururken ışık tek bir çizgi halinde gözüküyor.

Çift Yarık Deneyi

Henüz işin ilginç noktasına gelmedik. İkinci deneyde su dalgası ve ışığın ilerleyişini çift delikten geçiriyorlar. Sonuç olarak ışık iki değil ikiden fazla çizgiyle görünürken iki dalga da delikten geçtikten sonra birden fazla dalga oluşturuyor. Aynı deneyi normal fiziğin yanı sıra kuantum fiziği ile gerçekleştiren ekip bu sefer daha ilginç sonuçlar ile karşılaşıyor.

Çift yarık deneyi olarak isimlendirilen bu deneyde elektronlar kullanılıyor. Yani atomdan daha küçük olan elektronlar, deneyde ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Yapılan deneyde çift yarık bulunan bir katman ve önünde duvar yer alıyor. Elektronlar bir gözlemci ile birlikte tek tek fırlatılıyor. Sonuç olarak iki çizgi oluşuyor. Asıl ilginç olan nokta gözlemci kaldırıldıktan sonra deneyin tekrarlanması ile beraber çok çizgi oluşması. Bunun nasıl olduğu hakkında henüz net bir açıklama bulunmuyor, bu olay gizemini korumaya devam ediyor. Sonuç olarak kuantum dünyası farklı fizik yasalarına sahip.