Çölyak Hastalığı Nedir Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?

Çölyak Hastalığı Nedir Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?
0

Çölyak hastalığı nedir nasıl teşhis ve tedavi edilir? Çölyak hastalığının yüzde yüz ve kesin bir tedavisi yoktur, ancak alternatif, hastalığı hafifletecek birkaç tedavi yolu mevcuttur. Durumu kendiniz iyileştirmeye çalışmanız tavsiye edilmese de, durum için bir tedavi bulmanıza yardımcı olabilecek tıbbi çözümler vardır. Bu bir ince bağırsak hastalığıdır. Çoğu insan, ince bağırsak iyileştikten sonra süt ve süt ürünlerini tekrar tolere edebilir.  Çölyak hastalığının çeşitli tedavileri arasında bağışıklık sistemini baskılayan ve B12 vitamini emilim bozukluğu gibi semptomlara neden olan birtakım ilaçlar bulunmaktadır. Bu tedavilere ek olarak bir hekime danışarak hastalığın tekrarlama potansiyeli olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Şiddetli vakalarda, bazı ilaçlar T hücreli lenfoma veya diğer malignitelere neden olabilir. Bu ilaçlar genellikle sadece uzun süreli tedavi için reçete edilir.

  • Yetişkinlerde çölyak hastalığı belirtileri
  • Çölyak hastalığı tedavisi
  • Gluten hastalığı nedir
  • çölyak hastalığı nedir, belirtileri nedir
  • Bebekte çölyak belirtileri
  • Çölyak hastalığı geçer mi
  • Çölyak tedavisi bulundu
  • Kadınlarda çölyak belirtileri

Çölyak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çölyak hastalığını teşhis etmenin ilk adımı bağırsak biyopsisinden geçmektir. Bu test, ince bağırsağınızdan küçük bir doku parçasını çıkararak yapılmaktadır. Biyopsi pozitifse, doktorunuz dermatitis herpetiformis veya irritabl bağırsak sendromugibi diğer durumları ekarte edebilir. Bağırsak biyopsisinin yapılması zor olabilir ve tanıyı doğrulamak için gerekli olabilir. Bir kan testi de tanıyı doğrulayacaktır.

Çölyak hastalığının teşhisinde bir sonraki adım, ince bağırsak biyopsisi yapmaktır. Bu iş neyi kapsar, ağızdan endoskop adı verilen ince, içi boş bir tüpün yerleştirilmesini içerir. Bu prosedürün amacı, ince bağırsaktan bir örnek almaktır. Biyopsi işleminin amacı villusun hasarını tespit etmektir. Biyopsi ayrıca varsa düşük demir seviyelerini ortaya çıkarabilir.

Çölyak hastalığının teşhisine yardımcı olabilecek birkaç test daha vardır. Küçük bir kamera, sindirim sistemi ile ilgili sorunları ortaya çıkarabilir. Çölyak hastalığını teşhis etmenin ilk adımı bir kan testidir. Pozitif bir test, doku transglutaminazına (tTG) karşı artan antikor seviyelerini ortaya çıkaracaktır. Sonuçlar pozitifse, ince bağırsağın biyopsisi yapılabilir.

Çölyak hastalığı teşhisi konulursa, sağlık uzmanınız glütene karşı antikor düzeylerini ölçmek için bir kan testi yapacaktır. Bu antikorlar, çölyak hastalığı olan kişilerde,  daha yüksektir. Ayrıca hastaya fizik muayene yapılacaktır. Hastanın hiçbir semptomu yoksa, doktorun durumun kesin nedenini belirlemek için genetik bir test yapması gerekebilir.

Çölyak hastalığının tek, net bir tedavisi olmadığından, genellikle tedavi değişik yöntemlerin bir araya getirilmesi sureti ile yapılır. Bu nedenle bazı doktorlar düzenli olarak glütenli gıda ürünleri yeme alışkanlığı olanlar için bir tedavi kombinasyonu önermektedir. Pozitif bir tanı söz konusu ise, hastalıkla mücadele için kişiselleştirilmiş beslenme programı, yaşam tarzı değişiklikleri ve besin takviyeleri gerekebilir. Kişiselleştirilmiş bir tedavi planında İki haftalık glutensiz diyettamamlanana kadar arpa, buğday ve yulaf içeren yiyeceklerden uzak durun. Çölyak hastalığı teşhisikonanlar glüten içeren yiyeceklerden de kaçınmalıdır. Glutensiz bir diyetten kasıt, hastanın buğday, çavdar, arpa ve yulaftan elde edilen bileşenleri içeren yiyecekleri çıkarmasıdır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, glüteni düşük ancak kazeini yüksek bir diyetle beslenen bazı küçük çocukların bile, böyle bir diyetle beslenmeyen küçük çocuklara göre daha düşük gastrointestinal problem insidansına sahip olduğunu ortaya koydu.