Bilgisayar-Virüs Yazarları

Bilgisayar-Virüs Yazarları
0

Bilgisayar Virüsü Yazarı

“Erkek. Bilgisayar takıntılı. Kız arkadaşı yok. 14-34 yaş arası. Dünya çapında kaos yaratma yeteneğine sahip.”

Dünyanın dördüncü en büyük virüsten koruma çözümleri sağlayıcısı olan İngiltere merkezli Sophos PLC’nin CEO’su Jan Hruska’ya göre, yukarıdaki açıklama ortalama bir bilgisayar virüsü yazarının profilidir.|
Virüs yazarları, siber enfeksiyonlar oluşturmak ve yaymak için mevcut yazılımlardaki bilinen hataları araştırır veya yeni sürümlerde güvenlik açıkları arar.

Giderek daha fazla yeni işletim sistemi (işletim sistemi) sürümüyle, daha fazla yeni sürüm olacakher bir yazılım veya işletim sistemi yeni özellikler ve bulaşmanın taşıyıcısı olabilecek yeni yürütülebilir dosyalar taşıyacağı için virüs biçimleri.

Yürütülebilir dosyalar,ve Microsoft’un Windows 2000 ve Windows XP gibi yeni platformlarında, eski DOS veya Windows 3.1’e göre daha belirgin bir şekilde öne çıkıyor.

Virüs yazarları ayrıcadünyanın en üretken virüsleri arasında yer alan Klez solucanı gibi aynı enfeksiyonun varyantlarını oluşturmak için bilgi.

Kasım 2001’de ortaya çıkan bir toplu posta solucanı olan Klez, şu yollarla yayılır:çok çeşitli mesajlar kullanan e-postalar yerel ve ağ sürücülerindeki dosyaları yok eder.

Ancak haberler daha da kötüye gidiyor.Son olaylar yeni bir trendin ne olabileceğini ortaya çıkardı: Spam gönderenler virüs yazarlarına açık bir proxy yerleştiren solucanlar oluşturmaları için para ödüyorlar ve spam gönderenler bunu spam’ı otomatik olarak iletmek için kullanabilir.Birçok kişi bunun SoBig virüsüyle meydana geldiğinden şüpheleniyor.

Sobig solucanları, 2003’ün başlarında yayılmaya başladı. Onlarla ilgili sıra dışı olan şey, bir son kullanma tarihi içermeleri ve özelliklerin nasıl çalıştığını görmek için kısa bir yaşam döngüsü verilmiş olmalarıydı.vahşi ortamda çalıştı.

Bir son kullanma tarihine sahip olmak virüsü daha tehlikeli hale getirir, çünkü çoğu insan birkaç hafta içinde yeni solucan konusunda uyarılır ve virüsten koruma tanımları güncellenirdi.

Sobig’in bir çeşidi olan Sobig-F o kadar etkiliydi ki, virüs bulaşmış birkaç makine binlerce mesaj gönderebiliyordu.E-posta sunucuları solucanın kopyalarıyla tıkandığından, Sobig-F bazı ağlarda hizmet reddi etkisi yarattı.

Finlandiya merkezli F’nin virüsten koruma araştırma yöneticisi Mikko Hypponen’e göre-Secure Corp, Sobig-F kendisinin tahmini 300 milyon kopyasını gönderdi.

Computer Economics, Inc., “İnternet üzerinden yaklaşık 63.000 virüs yayıldı ve tahmini 65 milyar dolarlık hasara neden oldu.”Bununla birlikte, cezai kovuşturmaların sayısı az, cezalar hafif ve yalnızca bir avuç insan, yıkıcı böcekleri yaymaktan hapse girdi.

Neden bu kadar az şey yapılıyor?Eski yasalar ve uzun yıllar boyunca, kulağa çılgınca gelse de, virüs yaratıcılarına karşı “göz kırp, göz kırp” hatta hayranlık uyandıran bir tavır.

ABD’de bir kişi hapse gönderildi ve yalnızca iki kişiBritanya’da, yetkililer söylüyor.Ancak ABD Adalet Bakanlığı bilgisayar suçları başkan yardımcısı Chris Painter, düşük rakamların “bu davaları ne kadar ciddiye aldığımızı yansıtmadığını, ancak daha çok bunların kovuşturulması çok zor davalar olduğu gerçeğini yansıttığını” söyledi..

Kendinizi bilgisayar virüslerine karşı korumak için ne yapabilirsiniz?

Öncelikle ve en önemlisi, Symantec’in Norton Anti-Virus gibi kanıtlanmış bir anti-virüs korumasına sahip olduğunuzdan emin olun.veya McAfee’s ViruScan.

Ayrıca, daha önce yapmadıysanız, Microsoft’s Service Pack 2’yi yüklemenizi önemle tavsiye ederim. SP2, yeni bir Windows ile bilgisayarınızın güvenliğini sıkılaştırırGüvenlik duvarı, geliştirilmiş bir Otomatik Güncelleştirmeler özelliği ve Internet Explorer için bir pop-up reklam engelleyici.Ayrıca, yeni geliştirilen Güvenlik Merkezi, bilgisayarınızın güvenlik uygulamalarını takip etmeniz için size kullanımı kolay tek bir arayüz sunar.

“Erkek. Bilgisayar takıntılı. Kız arkadaşı yok. 14-34 yaş arası. Dünya çapında kaos yaratma yeteneğine sahibim.”

Şimdi, ben psikiyatrist değilim, ancak yukarıdaki açıklama bana daha çok “çan kulesinde birkaç yarasası olan biri gibi geliyor!”

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap