Kosta Rika Tarihi

Kosta Rika Tarihi
0

Kosta Rika Tarihi

Kosta Rika tarihine göre, Kosta Rika’daki ilk insan yerleşimi 10.000 yıl öncesine dayanmaktadır.Ancak buna rağmen Kosta Rika, Kolomb öncesi dönemde görece durgun bir bölgeydi ve aslında yalnızca seyrek bir nüfusa sahipti.

Mezoamerika’nın daha gelişmiş uygarlıklarınınKosta Rika tarihine göre, Kuzey ve Güneydeki And Dağları etkileyici taş mimari yapılar inşa etmişti, büyük topluluklara dair çok az işaret vardı.

18 Eylül 1502’de Kolomb,Lima.Amerika’ya yaptığı bu üçüncü ve son yolculuğunda, Kosta Rika tarihinin yıllıkları, Kosta Rika’da yalnızca yaklaşık 20.000 yerli sakin olduğunu gösterdi.Bu insanlar kendilerini diğerlerinden ayırmak için farklı kültür ve geleneklere sahip ayrı, otonom kabilelere ayırdılar.

Tek önemli arkeolojik alan, San’ın 48 km doğusunda bulunan Guayabo’dadır.Jose.Kosta Rika tarihine göre, buranın M.Ö. 1000 yıllarına kadar uzanan antik bir kentin bulunduğu yer olduğu söyleniyor. Kentin zirvesinde, yalnızca 10.000 kişilik bir nüfusa sahip.Buna rağmen, şu anda kazılmakta olan alan, tümü San Jose’deki çeşitli müzelerde sergilenen birçok ilginç altın, yeşim taşı ve çanak çömlek eseri ortaya çıkarabilmiştir.

GöreKosta Rika tarihine bakıldığında, Kolomb bu antik kente geldiğinde, Kızılderililer ona altın verdiler ve altın da onunla birlikte Avrupa’ya götürüldü.Bununla birlikte, daha sonra maceracılar kıyılarına vardıklarında, onları yalnızca düşman Kızılderililer, bataklıklar ve hastalıklar karşıladı.Atlantik Kıyısını kolonileştirmeye yönelik birkaç erken girişimin de başarısızlıkla sonuçlanmasının nedeni de bunlardı.Böylece, yaklaşık yarım yüzyıl boyunca, kuzey ve güneydeki ülkelerde kolonizasyon devam ederken, Kosta Rika’dan vazgeçildi.

Ardından, 1562’de Guatemala’daki İspanya Ana idari merkezi, Juan’ı gönderdi.Vasqueze de Coronado, vali olarak Kosta Rika’ya.Bu, başkenti Cartago olmak üzere ülkeyi kolonileştirmeye yönelik nispeten başarılı ilk girişimleri işaret ettiği için Kosta Rika tarihinde bir dönüm noktasıydı.

Ancak, yeni kurulan koloninin çalışacak Hintli kölesi yoktu.arazi, bu nedenle ilerleme yavaştı.Kosta Rika tarihine göre ülke, yerleşim birimlerinin buğday ve tütün ihraç etmeye başladığı 18. yüzyılın sonlarına kadar Guatemala’daki İspanyol yöneticiler tarafından neredeyse yok sayılmıştı.

15 Eylül 1821’de Costa,Rika tarihi bir dönüm noktası daha yaşadı.Bu, Orta Amerika’nın İspanya’dan bağımsızlığını kazandığı tarihti.Ancak olayın haberi Kosta Rika’ya ancak bir ay sonra ulaştı.Bu noktada yeni bir soru gündeme geldi: Kosta Rika bağımsızlığını yeni kazanmış Meksika’ya mı katılacak yoksa Orta Amerika eyaletlerinden oluşan yeni bir konfederasyona mı katılacak?Sonunda Kosta Rika konfederasyona katıldı ve 1824’te Kosta Rika ilk başkanı Juan Mora Fernandez’i seçti.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap