Dax Nedir?

Dax Nedir?
0

Zaman zaman basından duyulan bir kelime olan DAX’ın ne olduğuna dair ayrıntılı bir makale dax nedir? Sorusuna karşılık gelecek mahiyette olacaktır.

Dax’ın Tanımı

Bir borsa terimi olarak daxı tarif etmek mümkün. Bu terim Almanya, tüm Avrupa’nın hatta dünyanın en büyük borsa endeksinin adıdır. Dax endeksi ekonomiyi borsa üzerinden değerlendirenlerin can damarıdır. Adidas, Wolsvagen, BMW, Volkswagen, Allianz, Siemens, Henkel, Commerzbank , Adidas , Deutsche Bank ve Bayer gibi büyük şirketlerden oluşan Dax’ın 30 şirkette hissesi vardır. Almanya için borsanın kalbi Dax’tır demek Dax’ın Almanya için önemini belirtmekte yeterli olacak bir cümledir.

Ne Zaman Kuruldu?

Almanya ve Avrupa için son derece önemli olan borsa endeksi Dax ilk defa 1988 yılında oluşturuldu. Dax Frankfurt iş insanları tarafından kartelleşmeyi önlemek ve hisse senetlerini izleyebilmek amaçlı kurulmuştur.

Dax’ın anlam ve önemini kavrayabilmek için Amerika için Dow30, Türkiye için Bist30 ve İngiltere için FT30 ne ise Almanya ve Avrupa için de borsa endexinde Dax son derece önemlidir.

Dax’ın Faydaları Var Mıdır?

Öncelikle bilinmesi gereken Dax’ın başlı başına bir ekonomik faaliyet olduğu bilinmelidir. Dax sayesinde Alman pazarından pay almak kolaylaşır. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya pazarı sayesinde küresel pazarlara açılmak mümkün olmaktadır. Türkiye aracı (forex gibi) kurumlar aracılığı ile Dax endeksi üzerinden işlem yapabilmektedir. Dax işlem saatleri Türkiye’den açılış Pazartesi 03:30 kapanış Cuma 23:55 saatleri arasındadır.

Dax endeksinden hisse senedi alırken para cinsinin Euro olması gerekir. Dax’a yatırım yapacakların bilmesi gereken bir nokta para cinsi Euro olan Dax’a yatırım yaparken döviz kurlarını da takip etmek gerekir.

Dax endeksinde yer alan şirketler sınıflandırılır ise genelde otomotiv ve bankacılık ilk sıralarda yer alır. Yatırımcıların öncelikli tercih ettiği Dax hem iç hem de dış pazara hitap edecek kadar gelişmiştir.

Dax endeksinin önemini daha iyi kavrayabilmek için hazırlanan makale yatırımcılar için faydalı olacaktır. Daha ayrıntılı bilgi almak için Dax endeksi ile işlem yapan Bankalardan bilgi almak gerekir.