Dizel Motorlar: Avantaja Dokunun!

Dizel Motorlar: Avantaja Dokunun!
0

Dizel Motorlar: Avantajdan Yararlanın!

Dizel motorlu bir aracınız varsa, muhtemelen bu tür motorların doğal özelliklerini takdir edersiniz.Daha fazla tork, daha iyi yakıt ekonomisi, daha kolay bakım, dizel motorlu bir araca sahip olmanın özelliklerinden bazılarıdır.Yine de, bazı sürücüler, özellikle tamamen dururken hızlanırken motorun zayıf gücünden şikayet ediyor.Bilmeyeceğiniz şey, bir dizel motorun yakıt ekonomisine zarar vermeden daha fazla güç üretecek şekilde ayarlanabileceğidir.Dizel motorlara ve daha fazla güç elde etmek için neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Rudolf Diesel adlı bir adamın çalışması sayesinde, söz konusu sürüş olduğunda bir seçeneğimiz var.Hibrit veya döner motorların yanı sıra, çoğu aracın ana çalışma yolu, benzinle çalışan içten yanmalı bir motordur.Bununla birlikte, Diesel’in kendi adını taşıyan motorun 1892 patenti ile dizel gücü, Kuzey Amerika’daki otobüs ve kamyonlara güç sağlamada önemli bir rol oynadı.Bazı binek araçlar, özellikle kamyonetler de dizel motorludur ve sürücülere benzin seçeneği sunar.

Dizel motorlar, benzinli muadillerine göre aşağıdaki avantajlara sahiptir:

Dizeller, benzinle çalışan arabaların gerektirdiği hava/yakıt karışımına karşı yanma oluşturmak için hava sıkıştırma kullanır.Bu özellik, dizel motorların buji gerektirmediği ve bu nedenle ayar yapılması gerekmediği anlamına gelir.

Dizel yakıt, benzinden daha yüksek bir yakıt yoğunluğuna sahiptir ve bu da yakıt ekonomisinde %20 artış sağlar.Benzer benzinli modellere göre %30.

Benzinli motorlara kıyasla daha az parçaya sahip oldukları için dizel motorların bakımı daha ucuzdur.Dizel motorun kullanım ömrü de önemli ölçüde daha uzundur.

Özellikle bir tekneyi, karavanı veya ekipmanı çekmek için ihtiyacınız olan şey torksa, dizel motora göre daha avantajlıdır.Dizel motor, özellikle durağan bir noktadan kalkış yaparken kesinlikle daha yavaştır, ancak yokuşları tırmanırken veya köprülerden geçerken, dizel motorlu aracınız kesinlikle bu zorluğun üstesinden gelebilir.

Yani,neden Kuzey Amerika’da dizelle çalışan daha fazla araç üretilmiyor?Aşağıdakiler dahil birkaç neden:

Daha sıkı emisyon kontrol standartları.Dizel motorlar daha fazla çevreyi kirlettiğinden, pek çok üretici teknolojiyi,çevre dostudur.Bununla birlikte, VW ve diğerlerinin yakında çıkacak birkaç motoru tüm bunları değiştirebilir.

Yeterli güç yok.Evet, turbo dizellerde bile yaygın bir şikayet şu:motorlar yeterince güçlü değil.Kuzey Amerikalı sürücüler, otoyolda minimum çabayla gitmeye alışkındır.Dizel motorla, tam hıza ulaşmak iki kat daha uzun sürebilir.

Neyse ki, birkaç satış sonrası ürün geliştiricisi, sürücülerin dizel motorlarından daha fazla güç elde etmelerine yardımcı oluyor.Belirli dizel motorlar için üretilmiş performans programlayıcıları, sürücülerin torkta olduğu kadar beygir gücünde de güzel bir artış görmelerine yardımcı oluyor.Bu satış sonrası parçalardan bazılarının güzelliği, yakıt ekonomisine zarar vermemeleridir.Aslında bazıları bunu iyileştirmeye yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Evet, şu anda Kuzey Amerika karayollarında bulunan dizel motorlu binek araç sayısı şu anda çok az;ancak daha yeni, daha temiz ve daha güçlü motorlar yolda olduğundan, yakında kendinizi dizel motorlu bir aracı da tercih ederken bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
tibet-ekonomisi

Yazar Hakkında

Yorum Yap