Dizel Motorlar

Dizel Motorlar
0

Dizel Motorlar

Dizel motorlu bir aracınız varsa, muhtemelen bu tür motorların doğal özelliklerini takdir edersiniz.Daha fazla tork, daha iyi yakıt ekonomisi, daha kolay bakım, dizel motorlu bir araca sahip olmanın özelliklerinden bazılarıdır.Yine de, bazı sürücüler, özellikle tamamen dururken hızlanırken motorun zayıf gücünden şikayet ediyor.Bilmeyeceğiniz şey, bir dizel motorun yakıt ekonomisine zarar vermeden daha fazla güç üretecek şekilde ayarlanabileceğidir.Dizel motorlara ve daha fazla güç elde etmek için neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Rudolf Diesel adlı bir adamın çalışması sayesinde, söz konusu sürüş olduğunda bir seçeneğimiz var.Hibrit veya döner motorların yanı sıra, çoğu aracın ana çalışma yolu, benzinle çalışan içten yanmalı bir motordur.Bununla birlikte, Diesel’in kendi adını taşıyan motorun 1892 patenti ile dizel gücü, Kuzey Amerika’daki otobüs ve kamyonlara güç sağlamada önemli bir rol oynadı.Bazı binek araçlar, özellikle kamyonetler de dizel motorludur ve sürücülere benzin seçeneği sunar.

Dizel motorlar, benzinli muadillerine göre aşağıdaki avantajlara sahiptir:

Dizeller, yanma oluşturmak için hava sıkıştırması kullanırbenzinle çalışan arabaların gerektirdiği hava/yakıt karışımına karşı.Bu özellik, dizel motorların buji gerektirmediği ve bu nedenle ayar yapılması gerekmediği anlamına gelir.

Dizel yakıt, benzinden daha yüksek bir yakıt yoğunluğuna sahiptir ve bu da benzer benzinli motorlara göre yakıt ekonomisinde %20-30 artış sağlarmodeller.

Benzinli motorlara göre daha az parçaya sahip oldukları için dizel motorların bakımı daha ucuzdur.Dizel motorun kullanım ömrü de önemli ölçüde daha uzundur.

Özellikle bir tekneyi, karavanı veya ekipmanı çekmek için ihtiyacınız olan şey torksa, dizel motora göre daha avantajlıdır.Dizel motor, özellikle durağan bir yerden kalktığında kesinlikle daha yavaştır, ancak yokuşları tırmanırken veya köprülerden geçerken, dizel motorlu aracınız kesinlikle bu zorluğun üstesinden gelebilir.

Öyleyse, neden Kuzey’de daha fazla araç üretilmiyor?Amerika dizel motorlu mu?Aşağıdakiler dahil birkaç neden:

Daha katı emisyon kontrol standartları.Dizel motorlar daha fazla çevreyi kirletir, bu nedenle pek çok üretici çevre dostu bir motor üretmek için teknolojiyi geliştirmemiştir.Ancak, VW ve diğerlerinin yakında çıkacak birkaç motoru tüm bunları değiştirebilir.

Yeterli güç yok.Evet, turbo dizellerde bile yaygın bir şikayet, motorların yeterince güçlü olmamasıdır.Kuzey Amerikalı sürücüler, otoyolda minimum çabayla gitmeye alışkındır.Dizel motorla, tam hıza ulaşmak iki kat daha uzun sürebilir.

Neyse ki, birkaç satış sonrası ürün geliştiricisi, sürücülerin dizel motorlarından daha fazla güç elde etmelerine yardımcı oluyor.Belirli dizel motorlar için üretilmiş performans programlayıcıları, sürücülerin torkta olduğu kadar beygir gücünde de güzel bir artış görmelerine yardımcı oluyor.Bu satış sonrası parçalardan bazılarının güzelliği, yakıt ekonomisine zarar vermemeleridir.Hatta bazıları bunu iyileştirmeye yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Evet, şu anda Kuzey Amerika karayollarında bulunan dizel motorlu binek araç sayısı şu anda çok az;ancak yolda daha yeni, daha temiz ve daha güçlü motorlarla, yakında kendinizi dizel motorlu bir aracı da tercih ederken bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap