Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir? En Güncel Dns Adresleri!

Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir? En Güncel Dns Adresleri!
dns ayarlari
0

Sık kullanılan adıyla Dns teriminin açılımı Domain Name Server olarak bilinmektedir. Dns sayesinde bilgisayar adları birer kimlik kazanır ve bilgisayar adlarına bağlı ip adresleri çözülür. Bu şekilde bilgisayarlar internet üzerinde kendi host isimleriyle birlikte güvenli bir şekilde haberleşirler.

Dns sayesinde alan isimleriyle birlikte makine isimleri oldukça kolay bir şekilde tanınır hale gelir. Bu sistem sayesinde internet üzerinde yasal olmayan bir olayla karşılaştığınızda kendi güvenliğinizi sağlamış olursunuz. İnternet üzerinde işle yapan sitelerin hangi bilgisayara bağlı olduğu ve o bilgisayarın nerede bulunduğu takip edilebilmektedir.

Dns Ayarlarını Değiştirmenin Sebepleri Nelerdir?

Birçok kişi farklı konulardan dolayı Dns ayarlarını değiştirmek isteyebilir. Bu konular kişilerin günlük yaşamında karşılaştığı sorunlar ya da iş hayatındaki verilerin düzeni ve paylaşılma olasılığı gibi nedenler olabilir.

İşte belli başla Dns ayarları değiştirme nedenleri:

  • Kullandığı verilerin ve internet taramalarının daha güvenli olmasını isteyen kullanıcılar şifreli Dns kullanmak için değişim yapabilmektedir.
  • Web sitelerinde yaptığı aramaların ve gezinmelerin kaydedilmesini istemeyen kullanıcılar web gezinti raporlarını kaydetmeyen Dns kullanmak isteyebilir.
  • Bazı web sitelerine erişim engeliyle karşılaşan kullanıcılar Dns ayarlarını değiştirerek bu erişim engelini ortadan kaldırmak isteyebilir.
  • Yavaş bir internet deyimi yaşayan kullanıcılar daha hızlı bir Dns kullanmak için değişim yapabilir.

Dns ayarlarınızı değiştirmek için interneti ve bilgisayarı çok iyi kullanmanıza ve bilmenize gerek yoktur. Orta halli bir bilgisayar kullanıcısı bile olsanız sizinde Dns ayarlarını değiştirmek istemeniz oldukça normal olacaktır. Yapılan araştırmaya göre en sık Dns ayarı değiştirme sebebi engellenmiş bir siteye erişimden kaynaklı olmaktadır ve bu sorun tüm kullanıcılar in oldukça büyük bir problemdir. İşiniz gereği bir siteye girmek isteyebilir ya da bazı zamanlarda engellenen sosyal medya hesabınıza erişmek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda sizde kolaylıkla Dns ayarlarınızı değiştirerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Tüm İşletim Sistemleri İçin Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Yaşadığınız herhangi bir problemden dolayı ya da erişim engellerinden dolayı Dns ayarlarınızı değiştirmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey güncel Dns ayarlarınızı bir kenara not etmek olmalıdır. Bu önlem sayesinde bilgisayarınızda yaşadığınız internet kullanımı problemlerinin önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Tüm işletim sistemleri için dns ayarları ayrı başlıklar altında aşağıda yer almaktadır.

Windows İşletim Sistemi Dns Ayarları

Windows işletim sistemi için Dns ayarlarını değiştirirken ilk olarak denetim masasını açın ve orada yer alan ağ durumunu ve görevleri görüntüle butonuna tıklayın. Ardından şuan bağlı olduğunuz internet bağlantısına tıklayın, özellikler butonu seçimi yaptıktan sonra, “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4) seçeneğini seçin ve özellikler butonuna gelin. Ardından yeni Dns adresi girin demeniz ve tamam tuşunu tıklamanız gerekir. Karşınıza çıkacak olan farklı Dns listesinden birini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

İos İşletim Sistemi Dns Ayarları

Dns ayarlarını değiştirmek İos işletim sisteminde oldukça kolay. Öncelikle ayarlar bölümüne giriyorsunuz ve ardından wi-fi ayalarını seçeneğine tıklıyorsunuz. Şuan internete bağlı olduğunuz ağı altında yer alan ok’a tıklayın ve Dns yazısını seçin. Oradan kullanmak istediğiniz farklı Dns adreslerinden birini seçebilirsiniz.

Android İşletim Sistemi Dns Ayarları

Android işletim sisteminde de son derece basit olan bu işlem için öncelikle wi-fi bağlantılarının yer aldığı listeyi açın. şuan bağlı olduğunuz internet bağlantısı ismine uzun süre basın karşınıza “gelişmiş ayarları göster” seçeneği gelecek, bu seçeneğe dokunun. Ekrana gelecek olan IP ayarları bölümü için farklı adresler gelecek dilediğinizi seçerek Dns adresinizi değiştirmiş olacaksınız.

Yazar Hakkında

Yorum Yap