Döviz Nasıl Bozdurulur?

Döviz Nasıl Bozdurulur?
0

Ekonomi her ülkenin başlı başına bir sorunudur. Türkiye’nin de her ülkenin yaşadığı gibi son zamanlarda ekonomi alanında yaşadığı sorunları vardır. Dolar ve Euro sürekli bir değişkenlik içinde ve ekonomi bu değişkenlikle beraber sık sık dalgalanmaktadır. Dolar ve Euro’nun son zamanlarda artış göstermesi halkın elinde tuttuğu paraları bozdurma ihtiyacına sevk etmektedir. Bu konuyla ilgili bilinmesi gereken şey ise paranın nerede ve nasıl bozdurulması gerektiğidir. Bozdurulan yere göre para miktarı değişkenlik gösterebilir. Buna sebepte bu tip bozdurma işlerinden komisyon alınmasıdır. Geçimini bu komisyonlardan ve kesintilerden sağlayan bankalar vardır. Bu nedenle de fiyat farklılıkları görülebilir. Döviziniz için kesilecek olan komisyon sizin için çok önemlidir. Bu yüzden komisyon kesen yerler hakkında bir araştırma yapıktan sonra dövizinizi bozdurun. Peki, Döviz Nasıl Bozdurulur?

Döviz Nerede Bozdurulur?

İnsanlar dövizlerini bozdurmak için hep doğru zamanı ararlar. Fakat hiçbir zaman kesin bir dille ‘şu dönemde dövizlerinizi bozdurun’ denemez. Kurların sürekli dalgalanması, enflasyonun yükselmesi gibi pek çok nedenden ötürü piyasalar hep değişkenlik gösterir. Bu yüzden sizin için doğru zamanı yine siz belirlemelisiniz.

Her yerde olduğu gibi ülkemizde de döviz bozdurmak için birçok yer vardır. Döviz bozdurmak için önce ATM’ler, döviz büroları, kuyumcular birde el altıdan bozduran güvenilir olmayan pek çok kişi vardır. Eğer işiniz acele ise bunu en yakın ATM’den yapabilirsiniz. Komisyon kesintileri, döviz bürolarında sürekli değişkenlik gösterdiği için daha az komisyon ücreti ödemek isteyenler bankaları tercih etmelidirler. Yalnız bu durumda kullandığınız bankada önemlidir. Özel bankalar değil de Devlet Bankalarını kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Dövizlerini bozdurmak isteyenler, kurlar hakkındaki en net bilgiyi ‘’tcmb.gov.tr’’ sitesinden, TCMB Döviz Kurları bölümüne girerek alabilirler. Kurları çok iyi takip etmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Döviz Nasıl Bozdurulur?

Dövizinizi belirli ATM’ler, bankalar ve özel döviz merkezlerinde bozdurabilirsiniz. Burada ilgili kişiye bilgi vererek yapmalısınız. Kurun canlılığını, yakın zamanda ekonominin durumunu öğrenerek dövizinizi bozdurun ki birkaç gün içinde dövizde oluşacak bir değişkenlik sizi çok fazla etkilemesin.