Eğitimin Geleceği Olarak Artırılmış Gerçeklik

Eğitimin Geleceği Olarak Artırılmış Gerçeklik
Tekno Web Site 02 7
0

Artırılmış gerçeklik, bir öğrencinin öğrenme deneyimini geliştirmek isteyen eğitimciler için en yeni araçtır. Öğrencilerin ilgisini daha iyi çekebilir ve STEM gibi konularda öğrenme sürecini eskisinden daha eğlenceli ve etkileşimli hale getirebilir.

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Nedir?

AR, etkileşimli dijital öğelerin gerçek dünya ortamına harmanlanmasıdır. Bu öğelere örnek olarak dokunsal geri bildirim ve görsel bindirmeler verilebilir.
Kısa bir süre önce, oyuncuların çevrelerini görmelerini sağlarken aynı zamanda puan ve ekran simgeleri gibi oyun öğelerini de yansıtan bir mobil oyun olan POKEMON GO ile AR’nin hareket halinde olduğuna tanık olmuşsunuzdur.

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Çalışmalarını da belirleyen üç tür AR teknolojisi vardır. Biri konum tabanlı AR, bir cihazın coğrafi konumu hakkında gerekli bilgileri görüntüleyerek çalışır. İkincisi, kullanıcıların mevcut bakış açısına yeni öğeler ekleyerek gerçek görüntüyü değiştirmesine izin veren üst üste bindirme tabanlı artırılmış gerçekliktir. Üçüncüsü, yazılımın gerçek bir ortamda etkileşimli bir gösterge panosu oluşturan bir nesneye ışık göndererek çalıştığı, projeksiyon tabanlı artırılmış gerçeklik vardır.

Eğitimin Geleceği Olarak Artırılmış Gerçeklik

Eğitimde Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi

Eğitimde artırılmış gerçeklik, saha gezilerinde ve sınıflarda en son teknolojinin kullanılmasıdır ve çocuklar için çok sürükleyici ve farklı bir öğrenme fırsatı yaratır. Eğitimde AR, öğrencinin ortamıyla gerçek zamanlı olarak yapılan dijital bilgi entegrasyonudur. Geleceğin liderlerini şekillendirir ve onları geleceğin talepleriyle başa çıkmaya hazırlar. Sınıfta AR, güncellenmiş bir metodoloji ve müfredat aracılığıyla yeni bir eğitim yaklaşımı sunar. Bu teknoloji ile çocuklar deneyimleyerek, ekrana dokunarak ve yaparak yeni bilgiler edinebilirler. Matematik ve kimya gibi hemen hemen her konuda öğretmenler için içeriğe AR’yi dâhil etmek, yalnızca öğrenme değil, aynı zamanda öğretmek de daha hızlı, daha eğlenceli ve daha verimli olabilir.

Birkaç uygulama şunları içerir:

  • Nesnelerin modellemesi
  • Simülasyon tabanlı öğrenme için senaryo
  • Oyun oynamak
  • Etkileşimli e-kitaplar
  • Öğrenmeye ve keşfetmeye izin verir
  • Beceri eğitimi

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisini Eğitimde Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

AR teknolojisi eğitimde fayda sağlar. Birincisi, işleri daha ilginç hale getirdiği için kullanıcı etkileşimini iyileştirebilir. Bir mobil cihaz kullanarak içeriğe erişebildiği için öğrencinin katılımını artırır. Öğrenciler, dijital varlıklara birkaç bağlantıyla bir kavram anlayışına yol açan ve onlara daha fazla bilgi sağlayabilecek bilgisayar tarafından oluşturulan bir görseli kontrol etmek için cep telefonlarını kullanarak AR içeriğini tarayabilir. Sonuç olarak, eğitimde AR, zenginleştirilmiş deneyim nedeniyle öğrencilerin kurs çalışmalarını görüntülemelerini ve bunlara erişmelerini sağlayabilir. Peki, artırılmış gerçeklik eğitimin geleceği mi? Yeni teknolojileri benimseyen daha fazla kurum ve AR’yi dijital içeriğe entegre eden yayıncılarla birlikte olabilir. Ayrıca, artırılmış gerçeklikle nasıl çalışılacağını bilmek 2021’lerde öğrenilmesi gereken en önemli becerilerden biridir. Ve daha ileri gelişmelerle, öğrenciler artan ilgi, katılım ve etkileşim yoluyla öğrenmeyi geliştirebilirler. Sonunda, yarın için daha donanımlı olacaklar.

Yazar Hakkında

Yorum Yap