Ekonomik Büyüme Borsadan Dolayı Mıdır?

Ekonomik Büyüme Borsadan Dolayı Mıdır?
ekonomik buyume borsadan dolayi midir
0

Borsa, ülkelerin değerli para birimlerini kullanarak yatırım aracı oluşturdukları bir para piyasasıdır. Bu piyasa ülkelerinin ekonomisi açısından ciddi önem taşır. Dolar, Euro ve benzeri gibi para birimlerinin yer aldığı borsa, ülkelerin satın alma gücünü ortaya çıkarıyor. Ekonomini deki dalgalanmalar borsaya doğrudan etki etmekte ve fiyatları oldukça artırmaktadır.

Borsa ile ekonomi arasında kuvvetli bir ilişki vardır ve bu sebeple ekonominin etkilenmesi oldukça normaldir. Kimi finansçıya göre bu etkilenme olumlu, kimilerine göre ise olumsuz olarak adlandırılıyor. Ancak etkilendiği konusunda tüm finansçılar ortak noktada buluşuyor. Bilindiği kadarıyla her iki şekilde de etkilendiği kesinleşmiş durumda. Piyasanın gidişatına göre ekonomi hal alıyor. Peki, ekonomik büyüme borsadan dolayı mıdır?

Borsanın Ekonomik Büyüme Üzerindeki Etkisi

Devletin uyguladığı bazı para politikaları ile borsada yer alan para birimleri ile ekonomide gelişme gerçekleştirilebilir. Bunun sebebi ise insanların hisse senedi, tahvil gibi yatırım araçlarıyla yatırım yaparak aldıkları bu değerli varlıklarla ülke ekonomisine katlı sağlamalarıdır. Satın alınan her bir değerli varlık devlete yardım olacaktır ve böylelikle dış mihrakların uygulamış olduğu para politikaları ülke içerisine etki edemeyecektir. Borsaya olan ilgi doların yükselmesine de neden olabilir çünkü dolara talep arttıkça doların fiyatı yükselir ve bu da ekonomiyi kötü yönde etkiler. Devlet ile büyümeyi bağdaştırmak doğrudur ancak yalnızca borsa ile gelişme ve zenginleşme mümkün değildir.

Türkiye Borsasında Neler Yer Almaktadır?

Türkiye borsasında yer alan birçok yatırım aracıma bulunuyor. Bunlar; hisse senedi, bono, tahvil, Dolar, Euro ve daha birçok yatırım aracı çeşidi. Bu çeşitler arasından ister 1 tane ister birkaç tane seçerek yatırımlar yapılabilir. Risk yüzdesi yüksek olan yatırım araçları ve düşük olan yatırım araçlarından seçilerek bir kişi portföyü oluşturulabilir ve bu portföy çerçevesinde doğru yatırımlar yapılabilir. Böylelikle hem kişiler kendi geleceklerine yatırım yapmış olur hem de harcamış olduğu yatırım araçları sayesinde devlete katkı sağlamış olur.

Yatırım Aracı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu dikkate almak ve buna göre bir yatırım aracı seçmek gerekir.

2) Kişinin yaşadığı çevre ve demografik yapıları dikkate alınmalı ve bu özelliklere göre seçim yapılmalıdır.

3) Borsada yatırım yapmak isteyen kişilerin yatırım araçlarını araştırması gerekir.

4) Yatırım konusunda fikri olmayan kişilerin bir finans uzmanından yardım alması gerekir.

5) Tüm yatırım bir yatırım aracına bağlanmamalıdır.

6) Tüketimin çok olduğu dönemlerde yatırım yapmak biraz riskli ama bol kazançlı olacaktır.

7) Devletin içinde yer aldığı siyasi durumlar göz önünde tutularak portföy oluşturulmalıdır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap