Enflasyon Borsayı Nasıl Etkiler?

Enflasyon Borsayı Nasıl Etkiler?
0

Enflasyon ülkeler açısından her zaman önüne geçilmek istenen ama çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen durumlardan bir tanesidir. Bir ülkede enflasyonun fazla olması paranızın değer kaybetmesine, ekonominizin küçülmesine ve ticaret kurumlarınızın işlem hacminin azalmasına neden olur. Genelde boyutları belirleyen ise enflasyonun hangi rakamlar arasında olduğudur. Ek olarak enflasyonun nasıl bir ekonomide yer aldığı da oldukça önemli bir faktördür. Yatırımcılar tarafından en çok merak edilenler ise enflasyon borsayı nasıl etkiler? Sorusunun cevabı olacaktır. Çünkü yatırım dengeleri söz konusu olduğunda birçok ticaret aracında enflasyon oldukça etkili kalemlerin başında yer alır. Bunun için yatırımcıların aynı zamanda iyi bir ekonomi analizcisi olması da şarttır.

Daralmalar

Enflasyonun yüksek olması yatırımlar konusunda bazı daralmaların ortaya çıkmasına neden olur. Çünkü enflasyon beraberinde gelir azalması ve paranın değer kaybetmesi ile başlayan ve pahalılık olarak devam eden bir sürece girilmesine neden olur. Temel ihtiyaçlarına ayrılacak olan rakamın artması yatırımların da kısılmasına neden olur. Borsalara kadar işlemler temelde bu şekilde izlenir. Borsalarda işlem sayısının azalmasına ve değer kayıplarının olmasına neden olur. Sonuçta borsada işlem gören firmalar da aynı enflasyonun geçerli olduğu bir piyasada yaşar.

Pahalılık

Enflasyon dolayısıyla birçok alanda olduğu gibi borsa konusunda da işlem pahalılığı söz konusu olur. Paranın değer kaybetmesi yabancı paralara olan eğilimi artırırken taleplerin fazlalaşması da pahalılık olmasına neden olur. Bu durumlar genelde birbirini tetikleyen olaylardır. Ekonomide ve ekonominin aktörlerinde meydana gelen etkilerin tamamı zincirleme olarak ortaya çıkan durumların olduğunu doğrular. Bundan dolayı zincirleme etkilerden pahalılık yaşanması da söz konusu olacaktır.

Yatırım Azalması

Yatırımların azalması daralmayı, pahalılığı ve birçok firmanın zorluk çekmesini beraberinde getirir. Enflasyon yatırım azlığının ortaya çıkmasına neden olurken firmaların küçülmeye gitmesi veya zorluk yaşaması da borsadaki alımların olumsuz etkilenmesine neden olur. Çünkü durgun veya kötü bir ekonomide hiç kimse riske girmek konusunda fazla gönüllü davranmayacaktır. Borsalar önemli ticaret birimleri olduklarından dolayı mutlaka enflasyondan etkilenmek zorunda kalacaklarından zorluk yaşanabilir.

İlginizi Çekebilir