Euro Hesabı Nasıl Açılır?

Euro Hesabı Nasıl Açılır?
0

Birikim yapmak isteyen kişiler ilgili banka aracılığıyla vadeli veya vadesiz hesap açar. TL cinsinden açılan bu hesaplar döviz cinsinden de açılabilir. Ülkemizdeki kur farkları göz önüne alındığında, kazanç sağlamak oldukça mümkündür. Doğru zamanlama ile düşük fiyattan alınan dövizlerin kur artışından sonra satılması ile kazanç elde edilir. Özellikle yaygın olarak kullanılan ve kur farkı dalgalanması çok olan para birimlerinden EURO; kur kazanımı için idealdir. Şimdi şu soruya cevap arayalım: Euro hesabı nasıl açılır?

Euro Hesap Türleri

EURO para biriminden vadeli ve vadesiz hesaplar açılabilir. TL cinsinden yapılan tüm işlemleri, vadesiz EURO hesabından da yapmak mümkündür. EFT yapılabilir, ATM’den nakit çekilebilir. Ayrıca kurdaki dalgalanmalar takip edilerek, iniş çıkışlara göre kur bozumu yapılabilir. Vadesiz EURO hesabında, herhangi bir vade ve faiz oranı bulunmaz. İstediğiniz zaman para ekleyip, istediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Vadeli EURO hesabında ise belirli bir vade ve faiz oranı bulunur. Vadesinden önce para çekmek istediğinizde, ilgili faiz getirisinden faydalanamazsınız. Hesap açılırken vade ve faiz sizin isteğinize göre belirlenir ve size bildirilir. Eğer kazanç elde etmek isterseniz vadeli hesabın kapanış tarihini beklemek durumundasınız.

Döviz kurları ve piyasayı fazla takip etmeyen müşteriler için uygun olan hesap türü vadeli EURO hesaplarıdır. Çünkü burada EURO alım ve EURO satımı yapılmasına gerek yoktur. Başta belirtilen faiz oranına uygun olarak vade sonunda kazanç elde edilir.

Euro Hesabı Açma

Banka şubesine gidilerek EURO hesap açılışı yapılabilir. Eğer EURO hesap açılmak istenen bankanın müşterisi iseniz işlemleriniz kolayca tamamlanacaktır. Değilseniz önce banka üyeliğiniz ve gerekli belgelerinizin temini sağlanacaktır. Banka şubesine gitmek dışında aynı bankanın internet bankacılığı veya mobil bankacılığı kullanarak EURO hesap açılabilir. Bunun için banka müşterisi olmak gerekmektedir. Değilseniz şubeye gitmeniz gerekir.

Son zamanlarda döviz hesapları üzerinden bazı kesintiler yapılmaktadır. Vadesiz veya 1 yıla kadar vadeli hesaplardan %20, vadesi 1 yılı aşan hesaplardan ise %18 oranında stopaj alınmaktadır. Bu stopaj kesintisi 21.03.2019 tarihinden beri ödenen faizler üzerinden alınır.

İlginizi Çekebilir
kald-r